5 jazykov lásky: Viete, akým jazykom lásky hovoríte?

Túžba po nájdení lásky je v nás hlboko zakorenená. Takmer v každom ženskom magazíne píšu o tom, ako si udržať partnera či nájsť večnú lásku. Na túto tému boli napísané tisíce článkov a stovky kníh. Udržať si lásku je vážna vec. Ale prečo je tak veľa párov nešťastných, ak máme dostupných toľko článkov, časopisov a kníh? Možno len nehovoria tým správnym jazykom lásky.

Čo sú jazyky lásky?

Autorom teórie o jazykoch lásky je americký poradca v oblasti manželských vzťahov. Po viac ako tridsiatich rokoch praxe dospel Dr. Gary Chapman k záveru, že existuje 5 takzvaných jazykov lásky. Sú to spôsoby, vďaka ktorým cítime lásku zo strany nášho partnera a rovnako v nich partnerovi lásku sami komunikujeme.

Určite ste to doteraz netušili, no váš jazyk lásky a jazyk lásky vášho partnera nemusia byť rovnaké. Faktom totiž je, že partner a partnerka majú len málokedy rovnaký jazyk lásky. A každý z nás má tendenciu hovoriť k partnerovi práve tým svojim jazykom. Často zostaneme prekvapení, ak náš partner nerozumie, že našim správaním sa mu vlastne snažíme prejaviť lásku. Naša snaha zostáva nepochopená, pretože mu to hovoríme v jazyku, ktorému nerozumie. V tom spočíva základný problém.

Ak chceme, aby partner rozumel prejavom našej lásky a cítil ju, musíme mu ju prejavovať v jeho jazyku.

Zamilovanosť verzus láska

Psychológovia sa zhodujú, že byť milovaný je základnou ľudskou potrebou. Nutnosť cítiť lásku nie je dôležitá len v období detstva. Táto potreba sa s nami nesie do dospelosti a tiež do všetkých partnerských vzťahov. Potreba cítiť, že nás partner miluje, je dôležitá v každom vzťahu. Niečo v našom vnútri totiž túži po tom, aby nás miloval aj niekto iný, nielen my sami.  

Od malička sme romantickými filmami a príbehmi vedení k tomu, aby sme verili, že naša láska potrvá večne. Keď sa zaľúbime, máme pocit, že už navždy budeme prežívať tie krásne stavy, ktoré cítime práve teraz. Máme dojem, že nikto a nič nemôže vstúpiť medzi nás a premôcť našu lásku. V našom okolí síce občas vidíme, že niektoré páry tento krásny pocit zamilovanosti stratili no sami seba presviedčame, že nám sa to predsa nikdy nestane. Nakoniec však aj my zídeme z oblakov a oči sa nám opäť otvoria. Na milovanom človeku zrazu začneme vidieť všetky jeho nedokonalosti a uvedomíme si, že niektoré jeho zvyky sú vlastne celkom otravné.     

Keď pocit šialenej zamilovanosti vyprchá, partneri sa vrátia do reality a začnú opäť presadzovať samých seba.

Ona túži po sexe, on je príliš unavený. Ona chce navštíviť svojich rodičov, on s nimi nerád trávi čas. On chce ísť von s kamarátmi, ona tvrdí, že kamarátov má radšej ako ju.

Sú dvaja a každý z nich má svoju osobnosť. Realita ich začne rozdeľovať. V tomto bode sa buď stiahnu do seba, prestanú žiť spolu, rozídu sa a vydajú sa za hľadaním novej lásky, alebo sa posnažia milovať jeden druhého, no inak ako tomu bolo vo fáze zamilovanosti.

Dôležité je uvedomiť si, že zaľúbenosť je len dočasný stav. Ten väčšinou trvá dva roky a po jeho uplynutí je potrebné sa (spolu s našim partnerom) snažiť pracovať na takzvanej „skutočnej láske“. To však vyžaduje snahu a vytrvalosť. Láska je stav mysle a my sa môžeme rozhodnúť partnera milovať aj po tom, čo nás pobláznenie zo zaľúbenia opustí. Je to náš postoj, ktorý hovorí:

„Vybral som si TEBA a rozhodol som sa starať o TVOJE dobro.“

Človek, ktorý sa dobrovoľne rozhodol partnera takto milovať, nájde správne spôsoby, ako mu takúto lásku vyjadrí. Ak váš partner vníma aj z vašej strany prejavy vašej lásky, celý svet sa mu zdá krásny. Keď sa však cíti využívaný a nie milovaný, celý svet je temný a nič zrazu nemá zmysel.

Päť jazykov lásky

Gary Chapman rozdelil jazyky lásky do piatich kategórií. Každý z nás vníma lásku vďaka jednému z nich. 

1. jazyk lásky – slová uistenia

Jedným zo spôsobov ako partnerovi prejaviť lásku, je použiť slová. Množstvo ľudí dodnes netuší, akú moc má obyčajný slovný kompliment alebo slová ocenenia. Najlepšie je, keď sú formulované do jednoduchých vyjadrení obdivu a ocenenia.

V tom saku vyzeráš skvele“ alebo „Dnes si veľmi pekná

Pochvala je len jedným spôsobom, ako slovami uistiť partnera o vašej láske. Ďalším dialektom sú slová povzbudenia. Každý z nás má vo svojom živote oblasti, v ktorých sa cíti byť neistý. Často nám chýba odvaha a tento nedostatok odvahy nám zabraňuje v pozitívnych veciach, ktoré by sme mohli robiť. Váš partner má možno nevyužitý potenciál v niektorej oblasti svojho života. Tento potenciál čaká na vaše povzbudenie.

Ak komunikujeme lásku verbálne, musíme použiť láskavé slová. Súvisí to so spôsobom, akým rozprávame. Tá istá veta môže mať dva odlišné významy podľa toho, ako ju povieme. Naše slová niekedy hovoria jednu vec, no tón nášho hlasu hovorí niečo iné. Partner si naše posolstvo zvyčajne vyloží podľa tónu hlasu a nie podľa slov, ktoré použijeme.

2. jazyk lásky – pozornosť

Pozornosť znamená, že niekomu venujeme aktívne náš čas. Nemyslíme tým spoločné ležanie na gauči a pozeranie filmov. Keď trávite čas týmto spôsobom, vašu plnohodnotnú pozornosť má televízor a nie vaša partnerka. Myslíme tým prípad, ak spolu sedíte na gauči, televízor máte vypnutý a rozprávate sa. Znamená to ísť spolu na prechádzku, alebo si spolu niekam sadnúť a rozprávať sa.

Hlavnou črtou pozornosti je byť spolu. Niektorí muži a ženy si myslia, že spolu trávia čas, no v skutočnosti len žijú vedľa seba. Sú v tom istom byte v rovnakom čase, no nie sú spolu. Partner, ktorý počas rozhovoru so svojou partnerkou odpovedá na správy svojim kamarátom, jej nevenuje svoj čas. Ona nemá jeho plnú pozornosť. Jeho pozornosť rozdeľuje medzi ňu a svojich kamarátov.

Pod plnohodnotným rozhovorom máme na mysli dialóg, v ktorom si partneri rozprávajú o svojich zážitkoch, myšlienkach či túžbach a pocitoch. Veľa ľudí, ktorí sa sťažujú, že ich partner sa s nimi nerozpráva, v skutočnosti nemá na mysli, že ich partner doslova celé dni mlčí. Majú na mysli, že sa s ním len veľmi málo rozprávajú o svojich pocitoch či zážitkoch. Ak je jazykom lásky vášho partnera pozornosť, takáto komunikácia je nevyhnutná na to, aby sa váš partner cítil milovaný.

Plnohodnotný rozhovor nevyžaduje len počúvať partnera, ale tiež prezradiť niečo o sebe. Ak partnerka povie, že chce, aby partner viac rozprával, túži po intimite. Chce sa cítiť blízka svojmu partnerovi, ale ako sa môže cítiť blízka niekomu, koho nepozná? Aby sa cítila milovaná, musí sa jej partner naučiť odhaľovať, čo je v ňom. Ak ku pocitu lásky potrebuje plnohodnotný rozhovor, jej citová nádrž lásky nebude naplnená, kým jej on nezačne hovoriť o svojich myšlienkach a pocitoch.

3. jazyk lásky – prijímanie darčekov

V každej kultúre je súčasťou lásky aj dávanie darov. Darček je niečo, čo môžete držať v ruke a povedať si – on na mňa myslel. Keď niekomu dáte darček, musíte na neho myslieť. Ten dar je symbolom vašej myšlienky. Nezáleží na tom, či ste ho kúpili, našli či vyrobili. Dôležité je to, že ste na daného človeka vtedy mysleli. Keď zistíte, že jazykom lásky vášho partnera je prijímanie darov, potom hádam pochopíte, že kúpa darčeka je tou najlepšou investíciou, akú môžete spraviť.

Existuje tiež jeden nehmotný dar, ktorý je niekedy pre človeka významnejší než ten hmotný. Je to dar seba samého alebo dar prítomnosti. Byť nablízku, keď vás váš partner potrebuje je niekedy tým najcennejším darom. 

4. jazyk lásky – skutky služby

Skutkami služby myslíme činnosti, o ktorých vieme, že sú pre partnera dôležité. Snažte sa potešiť ho tým, že pre neho niečo urobíte.

            Uvarte jedlo, prestrite stôl, umyte riad, povysávajte, upracte skriňu, vyberte vlasy z umývadla, utrite biele škvrny zo zrkadla, vyneste smeti, uvarte ráno kávu… Toto všetko sú skutky služby. Ak sú vykonávané s pozitívnym postojom, sú určite prejavom lásky.

Ak je jazyk vášho partnera skutok lásky a vy neviete robiť žiadne domáce práce, aspoň sa snažte. Spýtajte sa, či chce partner s niečím pomôcť a ak to neviete robiť, požiadajte ho, aby vám ukázal ako sa to robí. Môže sa stať, že bude mať zaužívané pravidlá podľa ktorých danú aktivitu vykonáva, napríklad krája cibuľu určitým spôsobom. Naučte sa to a budete mu vedieť pomôcť, ak bude nabudúce pripravovať večeru. Snažte sa zapájať do domácich prác a časom už budete vedieť obsluhovať všetky spotrebiče v domácnosti. Pripravte sa na to, že zo začiatku budete robiť chyby, najmä ak vašim jazykom lásky nie sú skutky služby a upratovanie a starostlivosť o domácnosť pre vás doteraz nebolo prioritou.

5. jazyk lásky – fyzický dotyk

Fyzický dotyk sa považuje za najtypickejší prejav našej lásky. Držanie sa za ruky, bozkávanie, objímanie a aj sex – to všetko sú partnerské prejavy lásky. Pre niektorých ľudí je ale fyzický dotyk dôležitejší ako pre iných. Je to totiž ich jazyk lásky. Bez podobných dotykov sa cítia nemilovaní. S nimi naopak prežívajú radosť a cítia istotu lásky zo strany svojho partnera.

Ľudia, pre ktorých je jazykom lásky fyzický dotyk dychtia po tom, aby ich partner vyvinul iniciatívu a fyzicky sa ich dotkol. Pohladkanie, poškrabkanie na chrbte, držanie sa za ruky, objímanie, sex – všetky tieto dotyky sú pre človeka, ktorého jazykom lásky je fyzický dotyk, nesmierne dôležité.

Ako zistiť akým jazykom lásky hovoríte?

Vďaka čomu cítite, že vás váš partner miluje? Alebo naopak. Čo váš partner robí či nerobí, hovorí či nehovorí a vás to zraňuje? Ak vás zraňujú kritické a odsudzujúce slová vášho partnera, potom sú vašim jazykom lásky slová uistenia. Ak vás trápi, že partner vám len zriedka kedy dá nejaký dar, potom je pravdepodobné, že vaším jazykom lásky je prijímanie darčekov. Ak vás najviac zraňuje, že váš partner vám málokedy venuje svoju pozornosť, potom je práve ona vaším jazykom lásky.

Praktický príklad

Viete, že vašim jazykom lásky je fyzický dotyk. Váš partner vám denne pripravuje raňajky, často vám nosí kvety a vždy doma pekne uprace. Celé dni sa vás ale nedotkne, neobjíma vás, nedá vám pusu a na sex je príliš unavený. Vy teda jeho lásku vôbec necítite. Mohol by vám priniesť kyticu tých najvzácnejším kvetov, no ani tá by pre vás nebola dôležitá. Potrebujete, aby vás objal alebo sa vás občas letmo dotkol. Vtedy cítite, že pre neho nie ste neviditeľná.

Svoj jazyk lásky môžete objaviť aj tak, že sa pozriete na svoj vzťah a položíte si otázku: „Čo od svojho partnera požadujem najčastejšie?“ To, o čo prosíte najviac, pravdepodobne prezrádza čo je vašim jazykom lásky. Tieto požiadavky si váš partner pravdepodobne vysvetľuje ako sekírovanie a komandovanie. V skutočnosti sú však vašimi pokusmi pocítiť jeho lásku.

Ďalší spôsob, ako objaviť svoj jazyk lásky, je preskúmať, čo hovoríte a robíte, aby ste svojmu partnerovi prejavili lásku. Je dosť pravdepodobné, že to čo robíte pre svojho partnera, je to, čo by ste si priali, aby on robil pre vás.

3 spôsoby, ako objaviť svoj primárny jazyk lásky

  • čo váš partner robí či nerobí, hovorí či nehovorí a vás to zraňuje? váš jazyk lásky je toho presným opakom
  • čo žiadate od svojho partnera najčastejšie? to, o čo žiadate najviac je pravdepodobne vašim jazykom lásky
  • ako najčastejšie prejavujete lásku svojmu partnerovi? to, ako prejavujete lásku, môže naznačovať, čo by ste sami radi prijímali ako prejav lásky

Tieto tri body by vám mali pomôcť identifikovať váš jazyk lásky. Ak chcete, aby sa váš partner cítil milovaný, je nevyhnutné, aby ste zistili, akým jazykom lásky rozpráva. Najskôr ale zistite, aký je ten váš. Sú to slová uistenia, pozornosť, prijímanie darov, skutky služby či fyzický dotyk?

Test, ktorý vám to prezradí nájdete na konci článku alebo po kliknutí na tento odkaz.

Láska je rozhodnutie

Ako môžeme hovoriť jazykom lásky toho druhého, keď sme zranení, nahnevaní alebo znechutení z predchádzajúcich zranení? Zlé rozhodnutia v minulosti ale neznamenajú, že ich musíme robiť aj v budúcnosti.

Treba si uvedomiť, že existuje rozdiel medzi zaľúbenosťou a potrebou cítiť lásku. Väčšina ľudí v našej spoločnosti o tomto rozdiele nemá ani potuchy. Filmy, televízne seriály a ženské časopisy spojili tieto dve lásky, a tým nás ešte viac poplietli. V skutočnosti sú to dve odlišné veci.

Zaľúbenosť nie je zámerná, je to inštinkt. Jednoducho k nemu dochádza v normálnom vzťahu muža a ženy. Má krátke trvanie (zvyčajne dva roky a menej).

Na istý čas zaľúbenosť napĺňa emocionálnu potrebu lásky. Dáva nám pocit, že niekomu na nás záleží, že nás niekto obdivuje a oceňuje. Na prechodné obdobie, nech trvá akokoľvek dlho, je naša potreba emocionálnej lásky naplnená. Naša nádrž lásky je plná a my cítime, že sme schopní dobyť svet. Nič nie je pre nás nemožné. Po čase však zostúpime z týchto výšin späť do skutočného sveta. Ak sa náš partner naučil hovoriť našim jazykom lásky, naša potreba lásky bude aj naďalej uspokojovaná. Ak našim jazykom lásky nehovorí, naša nádrž bude pomaly odtekať, až sa nakoniec vôbec nebudeme cítiť milovaní. Napĺňať túto potrebu je určite rozhodnutím. Ak sa naučím hovoriť jazykom lásky mojej priateľky a používam ho často, bude sa cítiť milovaná. Keď ju prejde zaľúbenosť, ten pocit jej takmer vôbec nebude chýbať, pretože jej nádrž lásky bude naďalej naplnená. Ak sa však nenaučím hovoriť jej jazykom lásky alebo sa rozhodnem nehovoriť ním, keď ju prejde ošiaľ zaľúbenosti, začne pociťovať prirodzenú túžbu po naplnení svojich citových potrieb. Po niekoľkých rokoch života s prázdnou nádržou lásky sa pravdepodobne „zamiluje“ do niekoho iného a celý cyklus sa bude opakovať.

Napĺňať potrebu lásky mojej priateľky je rozhodnutie, ktoré robím každý deň. Ak poznám jej jazyk lásky a rozhodnem sa ním hovoriť, jej najhlbšia potreba lásky bude naplnená a ona sa bude cítiť mojou láskou istá.

Klient: „Ja viem, že jazyk lásky mojej ženy je fyzický dotyk, ale ja na to nie som. Nikdy som nevidel moju mamu a otca, že by sa objímali. Nikdy neobjímali ani mňa. Ja na to jednoducho nie som. Čo mám robiť?“

Terapeut: „Máte dve ruky? Dokážete ich dať k sebe? Stavím sa, že ak svoju partnerku objímete tisíckrát, bude to pre vás prirodzenejšie. Ale v podstate, vaše pohodlie a váš pocit nie je to, o čo tu ide. Hovoríme tu o láske a láska je niečo, čo robíte tomu druhému, nie niečo, čo robíte pre seba. Väčšina z nás denne robí veľa vecí, ktoré nám nejdú samy od seba. Pre niektorých z nás je to možno aj ranné vstávanie. Ideme proti svojim pocitom a z postele vstaneme. Prečo? Pretože veríme, že niečo stojí za to urobiť v ten deň. A zvyčajne večer nebanujeme, že sme z postele vstali. Naše činnosti predchádzajú naše pocity.“

To isté platí aj o pravej láske. Objavte primárny jazyk lásky svojho partnera a rozhodnite sa ním hovoriť, či už vám to pôjde samo od seba alebo nie. Neočakávajte, že z toho budete mať úžasné pocity. Jednoducho sa rozhodnite konať daným spôsobom pre dobro toho druhého. Ide vám o to, aby ste naplnili emocionálne potreby svojho partnera. Vynasnažte sa hovoriť jeho jazykom lásky. Ak tak spravíte, jeho nádrž lásky bude naplnená a pravdepodobne sa na oplátku rozhodne prehovoriť vašim jazykom lásky. Keď tak urobí, vaše emócie sa vám vrátia a vaša nádrž lásky sa začne napĺňať.

Láska je rozhodnutie. A hociktorý z dvoch partnerov môže tento proces začať už dnes.

Test 5 jazykov lásky

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

Akým jazykom lásky hovoríte?
Slová uistenia

Pozornosť

Prijímanie darov

Skutky služby

Fyzický dotyk

Newsletter

Chceš vedieť o našich novinkách? Prihlás sa na odber a my ti ich všetky pošleme priamo do mailu

Podpor nás zdieľaním

Páči sa ti článok? Zdieľaj ho s kamošmi na sociálnych sieťach

Páčil sa ti článok? Aj tieto by ťa mohli zaujať.

Fóbia z krásnych žien

Čo cíti muž, keď zazrie krásnu ženu? Zvýši sa mu tlak? Začne sa potiť? A čo takto malý panický záchvat k tomu? Áno, naozaj sa

Zobraziť viac

Prečo spíme?

Spánok je jednou zo základných životných potrieb každého človeka. V dnešnej dobe je však časté, že je táto potreba utláčaná do úzadia bez uvedomia si

Zobraziť viac