Ako byt‘ viac sám sebou

Čo pre vás znamená byť sám sebou?

Pre niekoho to znamená nehanbiť sa za to, kým je, pre iného to znamená robiť veci, ktoré ho bavia a napĺňajú. Byť sám sebou, v dnešnej digitálnej dobe, nie je vôbec ľahké. Vplyvom a tlakom médií na ideál krásy a predstavu dokonalosti sa pomaly rútime do katastrofy. Dôležité je uvedomiť si, že byť sám sebou, aj so svojimi chybami, je krajšie, ako nasledovať nereálnu predstavu spoločnosti. Pri snahe prispôsobiť sa tejto predstave totiž robíme veci, ktoré by sme za iných okolností neurobili. A to už nie sme my.  

5 paradoxov osobnej autenticity podľa Martina Lajpríka

Existuje niekoľko návodov a spôsobov, ktoré vám zaručene poradia ako byť viac sám sebou. Kvalifikovaný hypnoterapeut Martin Lajprík zostavil 5 paradoxov, ktoré vám s tým majú pomôcť  a pritom si to vychutnať.

  • 1. paradox: Ty už si sám sebou
Každý človek si je vedomý svojich nedostatkov, ktoré by chcel zmeniť a priblížiť sa tak svojej dokonalej predstave o sebe samom. Veľa ľudí si však neuvedomuje, že aj to, že sú hanbliví, nezrelí či nekomunikatívni je to, kým v skutočnosti sú.

Pekným príkladom tohto paradoxu je príbeh o meditačnom učiteľovi, ktorý bol meditovať spoločne s ďalšími učiteľmi meditácie. Počas meditácie započul rozhovor, ktorý medzi sebou títo starší učitelia viedli. Rozprávali sa v ňom o svojich tienistých stránkach. Tento učiteľ meditácie mal pocit, že ak niekto medituje tak dlho, ako oni, nemôže ho predsa rozčúliť nejaká banálna vec. V čom bol však rozdiel? Títo učitelia rozprávali o svojich ťažkostiach s úplnou ľahkosťou, ktorú tento učiteľ zatiaľ nemal. Starší učitelia si uvedomovali, že tieto ťažkosti sú ich súčasťou a že sú proste takí. 

Ako však dosiahnuť túto ľahkosť? Je potrebné si uvedomiť, že zaužívané vzorce našej mysle sú hlboko zakorenené. Jednoducho ich musíme prijať a nebojovať s nimi. Musíme sa naučiť prijať naše pravé ja aj s jeho tienistými stránkami. Nebojovať s tým, akí v skutočnosti sme a aké máme vlastnosti. Ak sa totiž budeme silou mocou snažiť byť niekým, kým nie sme, skôr či neskôr sa to niekde prejaví a človeka to dobehne.

  • 2. paradox: Nemusíš robiť nič na to, aby si bol sám sebou
Dnešná doba na nás kladie vysoké nároky. Z každej strany na nás vybiehajú motivačné citáty, ktoré nám hovoria o tom, ako byť produktívnejší, úspešnejší, bohatší… Druhý paradox je úplným opakom trendu dnešnej doby. Lajprík vo svojom videu hovorí o tom, že nie je potrebné získať žiadnu novú schopnosť či zručnosť. Skôr je dôležité naučiť sa nerobiť nič. Aspoň na chvíľu.

V tomto procese by sa mal človek naučiť v určitých veciach nekonať a tým pádom sa prestať spochybňovať. Mal by zabudnúť na to, že sa bude tlačiť do správania, ktoré mu nie je prirodzené. Musí sa naučiť niektoré veci pustiť a nezaťažovať si nimi hlavu. Dôležité je zamerať sa na prítomnosť a riadiť sa heslom:

Tu a teraz, menej je viac“

  • 3. paradox: Ešte predtým, než budeš sám sebou, uisti sa, či náhodou nie si blbec
Žijeme v dobe internetu a sociálnych sietí, kde je ľahké byť sám sebou“ a skrývať sa za anonymitu. Sociálne siete nám dávajú pocit, že môžeme byť sami sebou, niekedy dokonca aj tou najhoršou verziou.

V tomto bode je dôležitá sebareflexia. Veľmi veľa ľudí sa obáva, čo si o nich pomyslí niekto druhý a že ich bude súdiť. Lajprík poukazuje na to, že ľudia tam vonku“ majú úplne na háku“ kto ste. Nepoznajú vaše pravé ja a nikdy vás nepochopia. Aby vás pochopili, museli by byť vo vašej koži. Druhí ľudia nás totiž nereflektujú na základe toho, akí sme, ale na základe ich prežitej skúsenosti. Okolie nás vníma tak, ako nás vidí, nie tak, ako by sme chceli aby nás videlo. Ak nás druhí ľudia vnímajú zle, je len na nás ako sa k tomu postavíme. Môžeme popracovať na svojej osobnosti, alebo prijať fakt, že nás jednoducho nebudú mať všetci radi.

Z tohto paradoxu teda vyplýva, že ostatní ľudia nás aj tak vždy budú vnímať len a len podľa seba, preto sa nemusíme snažiť zapáčiť každému. Čím menej budeme filozofovať nad tým, čo si kto o nás myslí, tým budeme autentickejší a sami sebou.

  • 4. paradox: Pri práci na svojom ja sa dostaneš do momentu, kedy sa nebudeš cítiť sám sebou
Človek očakáva, že keď začne byť sám sebou, bude so sebou na 100% stotožnený a bude sa na 100% poznať. Štvrtý paradox však tento mýtus vyvracia a hovorí o tom, že práve pri prekročení autenticity sa človek cíti zvláštne a nie sám sebou.

Príkladom tohto paradoxu je príbeh muža, ktorý chodí na terapiu, pretože sa bojí oslovovať ženy. Muž na tomto probléme s terapeutom pracuje a snaží sa to zmeniť pomocou hypnózy. Po dvoch týždňoch terapie príde tento muž na sedenie a pri rozhovore terapeutovi prezradí, že sa v práci rozprával s neznámou ženou. Dokonca s ňou išiel von a vypýtal si od nej telefónne číslo. Terapeut sa ho spýta, či niečo podobné už niekedy urobil. Muž odpovie, že nie. Úplne odignoruje svoj posledný úspech a svoju pozornosť opäť  upriami na svoje staré ja. Má problém uvedomiť si svoj úspech, pretože má pocit, že to ani nebol on. 

Z tohto príbehu teda vyplýva, že pokiaľ nebudeme autenticitu precvičovať, bude nám cudzia a budeme sa cítiť zvláštne. Čím rýchlejšie si však budeme vedieť priznať, že aj keď sa cítime zvláštne sme to stále my, tým rýchlejšie tento zvláštny pocit prejde. 

  • 5. paradox: Proces hľadania samého seba sa nikdy nekončí
Posledným paradoxom v procese byť viac sám sebou“  je uvedomie si, že tento proces nikdy nekončí. Nikdy nepríde moment kedy si povieme, že už sme maximálne autentickí a sami sebou. Nič, s čím sa v živote stretávame, nás na 100% neuspokojí. A tak to má byť! Ľudia majú potrebu mať všetky veci zvládnuté na 100%, čo prináša neuspokojenie povahy našej reality. To však neznamená, že človek už naďalej nemusí na sebe pracovať. 

Dôležité je zamerať sa na veci, v ktorých ste dobrí a tie naďalej rozvíjať. Nie je správne upriamiť sa na veci, ktoré vám nejdú a trápiť sa s nimi. Ľudia sú na seba príliš kritickí. Tým, že sa sústredia na veci, ktoré im nejdú, nadobúdajú pocit menejcennosti a neschopnosti. Očakávajú od seba príliš veľa a všetko, do čoho sa pustia chcú vedieť hneď a na 100%. Preto je doležité zmieriť sa s faktom, že proces hľadania samého seba sa nikdy nekončí. Treba sa sústrediť. na svoje kladné stránky a mať trpezlivosť. 

Newsletter

Chceš vedieť o našich novinkách? Prihlás sa na odber a my ti ich všetky pošleme priamo do mailu

Podpor nás zdieľaním

Páči sa ti článok? Zdieľaj ho s kamošmi na sociálnych sieťach

Páčil sa ti článok? Aj tieto by ťa mohli zaujať.

Fóbia z krásnych žien

Čo cíti muž, keď zazrie krásnu ženu? Zvýši sa mu tlak? Začne sa potiť? A čo takto malý panický záchvat k tomu? Áno, naozaj sa

Zobraziť viac

Prečo spíme?

Spánok je jednou zo základných životných potrieb každého človeka. V dnešnej dobe je však časté, že je táto potreba utláčaná do úzadia bez uvedomia si

Zobraziť viac