Body shaming a ideál krásy 21. storočia

Máte tiež niekedy rovnaký pocit?

Otvoríte Instagram alebo Facebook a zovšadiaľ na vás vyskakujú rovnako vyzerajúce dievčatá. Všetky majú rovnaké vlasy, rovnako urobené pery, rovnako veľké zadky či predky. Ako by ich jedna mať mala. V tomto kontexte si teda pomyslíte, že presne takto má dnes vyzerať ideál krásy.  

Kto ho však určuje?

A ak nevyzeráte tak, ako tie dievčatá zo sociálnych sietí, má niekto právo zosmiešňovať vašu postavu? Riešiť to, ako vyzeráte?

História ideálu krásy

Tak, ako sa mení spoločnosť naprieč históriou, mení sa aj ideál krásy. V dobe kamennej sa za ideál krásy považovala soška Venuše. Tá bola plnoštíhla, zobrazovala ženu pred pôrodom a symbolizovala sýtosť. V tejto dobe bolo problémom sa nasýtiť, takže plnoštíhlosť predstavovala požehnanie. Neskôr, v antickom Grécku, sa stal pre ľudí ideálom krásy dokonalý súlad všetkých častí v jeden celok. Odev spojil krásu a účelnosť a nechal vyniknúť postave. Naopak v období gotiky boli ženy na obrazoch poväčšine pochudnuté, s malými prsiami. Boky mali úzke s jemne vystupujúcim bruchom po vzore nepoškvrnenej Panny Márie. V povojnovom období zas ideál krásy predstavovala supermodelka Twiggy. Modelka, ktorá mala skôr chlapčenskú postavu, bez výrazných čŕt ženskosti. A takto by sme mohli pokračovať ďalej. 

Iný kraj, iný mrav

Esther Honig - originál

Ideál krásy nie je podmienený len históriou, ale aj kultúrou a krajinou pôvodu. Aj preto predstavuje všade na svete niečo iné. Zaujímavým postrehom je projekt mladej redaktorky Esther Honig. Táto mladá žena v rámci experimentu Before&After poskytla svoju fotografiu nenalíčenej tváre 40-tim ľuďom v 25-tich krajinách na celom svete s jednoduchou žiadosťou: Urobte ma krásnou.“

Ako experiment dopadol?

Redaktorka očakávala isté vzorce a stereotypy v ponímaní ideálu krásy v rôznych kultúrach. Prekvapením však bolo, že tieto vzorce krásy sú podmienené nielen kultúrnym zázemím, ale aj osobným estetickým vnímaním každého z nás. Na základe tohto projektu spojeného s ideálom krásy si uvedomila nasledovné:

India
Filipíny
Srbsko
Pakistan
Grécko
Bangladéš
Photoshop nám umožňuje dosiahnuť naše nedosiahnuteľné štandardy krásy. Keď však porovnáme tieto štandardy v globálnom meradle, dosiahnutie ideálu zostáva stále viac klamné.“

Existuje zaručený klˇúč k ideálu krásy?

Existuje nejaký presný vzorec, podľa ktorého dokážeme určiť, či je táto osoba ideálom krásy? Z geometrického hľadiska áno. Reč je o zlatom reze. Zlatý rez predstavuje pomer rozdelenia úsečky na dlhšiu a kratšiu tak, že pomer veľkosti kratšej časti k dlhšej časti  je rovnaký ako pomer dlhšej časti k celej úsečke. Ak sú v tomto pomere strany obdĺžnika, nazýva sa zlatý. V každom z týchto obdĺžnikov sa pomocou tohto pomeru dá nájsť zlatý stred (hlavný titul). Zlatý rez, ktorého výsledkom je iracionálne číslo 1,618, vyjadruje krásu a božskú proporciu. 

Ideál ženskej tváre - zlatý rez

Je však možné sa v bežnom svete opierať o zlatý rez, keď sa každému z nás páči niečo iné?

Body shaming

Ak nie ste majiteľkou tváre zodpovedajúcej zlatému rezu, alebo nemáte postavu bohyne, čo teraz? Má niekto právo zosmiešňovať to, ako vyzeráte? Rozhodne NIE!

V tomto prípade je reč o šikane zvanej body shaming. Body shaming je pojem označujúci cudzie vyjadrenie na vaše telo. Ide o zahanbenie tela, čin vysmievania sa alebo zosmiešňovania fyzického vzhľadu človeka.

Rozsah tohto zosmiešňovania zahŕňa:

  • zosmiešňovanie postavy,
  • zosmiešňovanie výšky a telesných proporcií,
  • narážky na ochlpenie,
  • narážky na farbu vlasov, 
  • zosmiešňovanie čŕt tváre, 
  • výhrady k vašim tetovaniam či piercingom,
  • a veľa ďalšieho…

Ako s tým bojovatˇ?

Keďže žijeme v digitálnej dobe, kde je anonymita na sociálnych sieťach samozrejmosťou, nie je to jednoduché. Táto anonymita nám dáva pocit, že môžeme všetko. V reálnom živote by ste možno svojmu spolužiakovi nepovedali, že by mal schudnúť lebo je viac pri tele. Ak však uvidíte jeho fotografiu na Instagrame, použitie tejto poznámky na jeho postavu je oveľa jednoduchšie.

Ako s body shamingom bojovať?

  • s kým si, taký si

Možno si ty tá, ktorú denne kritizujú za to, ako vyzerá. A možno si práve ty tá, ktorá kritizuje druhých za ich postavu, farbu vlasov či nedokonalosti tváre. V každom z týchto prípadov je však dôležité, s akými ľuďmi sa stretávaš. Ak sa stretávaš s takými, ktorí neustále kritizujú teba aj ostatných, nie je to dobrý príklad. Postupne si v sebe začneš hromadiť veľa nenávistí a komplexov, ktoré si budeš chcieť niekde vybiť. Preto sa radšej stretávaj s takými ľuďmi, ktorí na teba majú dobrý vplyv a posúvajú ťa vpred. Nie s takými, ktorí ťa vedú k ponižovaniu a kritizovaniu ostatných. Nie nadarmo sa hovorí: Správaj sa k ľuďom tak, ako chceš aby sa oni správali k tebe.“ 

  • každý z nás má niečo, čo sa mu na sebe páči

Každý z nás má na sebe niečo, čo sa mu páči. Pod návalom kritiky na to ale zabúdame.  Skús si urobiť menšie cvičenie. Postav sa pred zrkadlo a všímaj si svoje telo, tvár, vlasy. Po tomto pozorovaní si povedz, ktoré časti tvojho zovňajšku a ti na sebe páčia.

Možno to bude práve telo posiate tetovaniami, ktoré pre teba niečo znamenajú a druhí ľudia ich neustále kritizujú. Alebo to budú tvoje krásne modré oči, ktoré pre nedokonalosť svojho nosa stále nevidíš. Stačí sa len zadívať bez predsudkov. 

  • hovorme o tom

Táto doba je už tak presýtená dokonalými ľuďmi a ich dokonalými životmi, že niektorí influenceri začali biť na poplach. Na internete sa rozmohol trend pred a po, alebo instagram vs. realita. Známou predstaviteľkou tohto hnutia je novinárka a influencerka Danae Mercer. Táto slečna pridáva na svoj Instagram fotografie, kde ukazuje realitu pózovania s filtrami a realitu uvoľneného tela s celulitídou. 

Noazaj sa teda netreba za nič hanbiť, pretože nikto z nás nie je dokonalý. Dôležité je, aby ste sa nebáli o tom hovoriť. Ak vás niekto zosmiešňuje, nebojte sa povedať o tom svojim blízkym, triednemu učiteľovi alebo odborníkovi.

Úvaha na záver

Fakty sú dva. Nikto nikdy nebude dokonalý, takisto ako vždy budú existovať ľudia, ktorí budú komentovať to, ako vyzeráte. S týmto sa musíte zmieriť. Dôležité však je zamerať sa na to, ako budete týchto ľudí vnímať a či si budete brať k srdcu ich neobjektívnu kritiku. Zamerajte sa na to, s akými ľuďmi sa stretávate a či poznáte svoje klady a prednosti. Hlavne buďte sami sebe najlepším priateľom a nie úhlavným kritikom. Tých je na svete viac než dosť. 

Newsletter

Chceš vedieť o našich novinkách? Prihlás sa na odber a my ti ich všetky pošleme priamo do mailu

Podpor nás zdieľaním

Páči sa ti článok? Zdieľaj ho s kamošmi na sociálnych sieťach

Páčil sa ti článok? Aj tieto by ťa mohli zaujať.

Fóbia z krásnych žien

Čo cíti muž, keď zazrie krásnu ženu? Zvýši sa mu tlak? Začne sa potiť? A čo takto malý panický záchvat k tomu? Áno, naozaj sa

Zobraziť viac

Prečo spíme?

Spánok je jednou zo základných životných potrieb každého človeka. V dnešnej dobe je však časté, že je táto potreba utláčaná do úzadia bez uvedomia si

Zobraziť viac