Holitˇ či neholitˇ, to je otázka

Naši rodičia žili v dobe, kedy boli chlpy normálnou súčasťou života mužov i žien. Neoholené nohy, pazuchy aj intémne miesta, toto všetko ste vtedy videli úplne bežne. Časy sa však zmenili, a s nimi prišli aj nové trendy v holení. Až donedávna bolo moderné mať telo do hladka oholené, bez náznaku najmenšieho porastu. Niektoré ženy sa však tomuto trendu vzopreli a nastal veľký comeback ochlpenia. 

Funkcia ochlpenia a prečo ho vlastne potrebujeme?

To, že ochlpenie nie je len na parádu vie snáď každý z nás. Hlavnou úlohou chlpov na ľudskom tele je ich funkcia ochrany. Podľa dermatológa Nicka Loweho bolo ochlpenie v praveku jediným odevom človeka. Jeho funkciou bolo udržať človeka v teple a ochrániť ho pred slnečným žiarením

Akú funkciu ochrany spĺňa ochlpenie na jednotlivých častiach ľudského tela?

  • chlpy v podpazuší – majú zabrániť tesnému treniu a poraneniam kože
  • chlpy na nohách – slúžia ako zmyslové receptory, vďaka ktorým zistíme, že nám po nohe nebehá žiaden neželaný hosť. Rovnako nám pomáhajú v termoregulácii – v chladnom počasí slúžia na udržanie tepla, v slnečných dňoch naopak udržujú vlhkosť
  • chlpy v intímnych partiách – chránia intímnu oblasť pred vírusovými kožnými ochoreniami, tak isto zabraňujú treniu a prieniku znečistenia do intímnych partií

Z minulosti k modernej dobe holenia

Časy, kedy sa holili len muži na tvári, sú už dávno preč. Kedy však prišiel prvotný nápad, aby začali svoje ochlpenie upravovať aj ženy? S touto myšlienkou prišli v roku 1915 Američania. V tom čase sa ale zamerali len na jednu oblasť – podpazušie. Stalo sa tak z dôvodu zmeny trendov v obliekaní a móde, čo smerovalo k noseniu blúzok bez rukávov. V tomto období v populárnom časopise prebiehala kampaň na podporu holenia, a tak nebolo vôbec náročné tento trend presadiť.

Čo sa týka nôh, tam trend holenia prišiel v priebehu 2. svetovej vojny. Ženy, Američanky nadobudli presvedčenie, že chlpy na nohách nie sú estetické a musia preč. Opäť to súviselo aj s meniacou sa módou. Do popredia sa dostávali krátke šortky a sukne, a tak sa trend hladkých, oholených nôh vo vtedajšej spoločnosti ľahko uchytil. U nás sa trend holenia objavil až v 90. rokoch. Dovtedy tu otázka holenia nebola témou číslo jedna. Chlpy vtedy predstavovali prirodzenú súčasť života žien. Postupom času a vplyvom spoločnosti sa trend holenia rozmohol do všetkých krajín sveta. Kedysi normálne neholenie sa je dnes spoločnosťou odsudzované. Vplyvom médií, trendov, filmov a známych osobností sa holenie stalo nutnosťou a neoddeliteľnou súčasťou našich životov. 

Tak ako vo všetkom, aj v holení sa postupom času začali objavovať trendy. Reč je napríklad o holení ženských intímnych partií. Na internete nájdete návody, ako sa tam dole“ dokonale oholiť do tvaru blesku, diamantu, srdca alebo na brazílsky, hladký štýl. Mnoho ľudí stále považuje neoholenú ženu za spoločenské faux pas. My samy sa hanbíme obliecť si krátku sukňu, ak sme si predtým nestihli nahladko oholiť nohy. Medzi ženami dokonca nájdeme aj také, ktoré sú schopné si kvôli kráse oholiť aj tvár. Príkladom tejto techniky holenia je aj ex-farmárka Jana Hrmová. Tá na svoj YouTube kanál pridala video, v ktorom si žiletkou holí celú tvár. Jej fanúšikov to šokovalo, podľa nej je to však vo svete bežnou praxou.

Je to technika, ktorú robím už tri roky a veľmi sa mi osvedčila. Po oholení vyzerá mejkap na tvári úplne inak a vďaka žiletke si odstránite aj odumreté bunky z tváre. Pleť môže lepšie dýchať, otvoria sa vám póry, a keď si nanesiete masku, má lepší účinok.“

A čo na to muži?

Túto istú otázku si položili aj zamestnanci spoločnosti Manscape, ktorí pomocou výskumu zistili, ako muži vnímajú ženské ochlpenie. Podľa tohto výskumu vyžaduje úplne vyholenie intímnych partií každý piaty muž. Pre 63% mužov je ale brazílska depilácia príliš extrémna forma úpravy ochlpenia a na žene uprednostňujú aspoň nejaké chĺpky. Naopak, pätina opýtaných mužov znesie aj bohaté ochlpenie. Z výskumu spoločnosti Manscape teda vyplýva, že každý muž preferuje niečo iné a ženské ochlpenie je pre nich skôr vecou ich osobného názoru a vkusu.

Chlpy sa vracajú do módy

To, že ochlpenie sa vracia do módy a neholenie sa stáva znakom nezávislosti žien, môžeme vidieť aj u známych osobností. Propagátorkami ochlpenia na ženských telách sa stali napríklad Madonna, Miley Cyrus či Drew Barymore.  V slovenských vodách je známou zástankyňou neholenia sa influencerka Alex Wortex. Zaujímavý je aj príbeh umelkyne s menom Amy Anam Cara, ktorá sa rozhodla dať zbohom holeniu na 3 dlhé roky. Podľa jej slov na to žena potrebuje veľkú dávku odvahy. Amy sa často stretáva so skupinami mužov a dokonca i žien, ktorí majú na jej štýl svoj názor:

Myslia si, že je v poriadku kričať: ,Ohoľ si nohy ty chlpatá krava!'“

Niektorí jej dávajú dokonca odporúčanie, že ak sa oholí, bude krajšia. Otázkou teda zostáva: máme vôbec morálne právo hodnotiť a zasahovať do takejto súkromnej veci druhej osoby? Hoci Amy to vydržala dlhé 3 roky, občas si želá, aby po ukázaní na verejnosti v šortkách nespôsobila žiaden rozruch. 

To, že som nabrala odvahu ísť von prirodzená neznamená, že to nie je strašidelné.“

Aký je záver?

Hoci nátlak spoločnosti a trendov je veľký, žena by mala mať možnosť rozhodnúť sa, či sa holiť bude, alebo nie. Ide o jej súkromnú záležitosť a nikto nemá právo ju za to odsudzovať. Ľudia už zabudli na časy, kedy boli chlpy prirodzenou súčasťou života a neuvedomujú si, že na našom tele majú svoju funkciu. Ak sa rozhodnete, že sa už viac nechcete holiť, vaše okolie by malo toto rozhodnutie rešpektovať. Ako sme si už ale všimli, spoločnosť má na túto tému svoj vyhranený názor. Preto vám nezostáva nič iné, len nabrať guráž a presadiť si svoje rozhodnutie neholiť sa. 

Newsletter

Chceš vedieť o našich novinkách? Prihlás sa na odber a my ti ich všetky pošleme priamo do mailu

Podpor nás zdieľaním

Páči sa ti článok? Zdieľaj ho s kamošmi na sociálnych sieťach

Páčil sa ti článok? Aj tieto by ťa mohli zaujať.

Fóbia z krásnych žien

Čo cíti muž, keď zazrie krásnu ženu? Zvýši sa mu tlak? Začne sa potiť? A čo takto malý panický záchvat k tomu? Áno, naozaj sa

Zobraziť viac

Prečo spíme?

Spánok je jednou zo základných životných potrieb každého človeka. V dnešnej dobe je však časté, že je táto potreba utláčaná do úzadia bez uvedomia si

Zobraziť viac