Prestaň bytˇ svojim najväčším kritikom

Nie som príliš dobrá. Nedokážem to. Som slabá. Nezaslúžim si viac. Keby som sa viac učila, určite by som tú skúšku urobila…

Stavím sa s vami, že takéto, a aj oveľa horšie sebaobviňovacie a sebakritické správanie pozná nejedná z vás. Prečo nás dokážu druhí ľudia vidieť v lepšom svetle, ako sa vídíme my samy? Prečo druhého človeka dokážete pochváliť za jeho účes, oblečenie, či úspech v práci, no seba samú neustále za všetko kritizujete?

Toto sú otázky,  ktoré trápia skoro každú z nás a je na čase, aby sme tento vzorec správania začali pomaly meniť. Je na čase, aby sme sa začali mať viac rady!

Kedˇ kritika nestačí, nastupuje sebakritika

Pojem sebakritika predstavuje vidinu vlastných chýb a omylov. Rovnako to môže byť večná nespokojnosť a nízka sebaúcta. Kde je tá hranica? 

Dôležité je si na začiatku uvedomiť, že NIKTO nie je dokonalý. Každý z nás má svoje nedostatky. Je dobré si zhodnotiť, či tie nedostatky, kvôli ktorým sa neustále kritizujete, stoja za to. Ak viete, že je vašim nedostatkom to, že neviete šoférovať, hoci máte vodičský preukaz, zamyslite sa. Naozaj sa chcete naučiť šoférovať len kvôli sebe a ste ochotná do toho investovať čas a úsilie? Ak áno, nie je na škodu na tom popracovať. Ak by vám to však malo spôsobovať stavy úzkosti, stres a nemali by ste z toho dobrý pocit, je lepšie sa zamerať na iné veci. Na tie, ktoré vám idú a z ktorých máte radosť. Predsa v dnešnej dobe sa dá hromadnou dopravou dostať takmer kamkoľvek.

V niektorých prípadoch je však sebakritika tým správnym spúšťacím motorom na zmenu. Ak to máte v hlave zrovnané, viete kto ste, aké máte prednosti a čo všetko dokážete, vtedy môže byť sebakritika aj tým správnym štartovacím motorom. 

Pribrali ste napríklad nejaké to kilo navyše. Váš jedálniček už dávno nie je vyvážený, v 50-60% ho tvoria nezdravé potraviny. Šport už tiež nie je vašim kamarátom. Cítite sa vo svojom oblečení zle a nepohodlne. Ak si dokážete objektívne zhodnotiť svoju situáciu, môže pre vás sebakritika zafungovať ako štartovacia čiara. Dôležité je však aj to, ako túto sebakritiku podáte. Môžete sa prijať taká, aká ste aj s kilami navyše, prípadne si povedať, že sa z toho vďaka lepšej strave a cvičeniu viete dostať. Alebo si poviete, že ste menejcenná, nepáčite sa sama sebe a je to len vaša vina, že takto vyzeráte. To, akým štýlom sebakritiku použijete, veľmi ovplyvní vaše ďalšie kroky. 

Nesúvisí však prehnaná sebakritika s nízkym sebavedomím?

Prehnaná sebakritika často súvisí s nízkym sebavedomím a hľadaním chýb tam, kde nie sú. Psychologička a osobná koučka Nora Lauková odporúča vytvoriť si zoznam bezpodmienečných hodnôt vlastného života. Do tohto zoznamu si zapíšete, čo v živote chcete dosiahnuť a takisto uvediete zoznam svojich reálnych schopností, vrátane silných a slabých stránok. Koučka takisto ponúka rady, ako prehlbovať optimizmus a zlepšovať svoj pozitívny vnútorný pocit zo seba samých.

Zoznam jednoduchých maličkostí, ktoré vám s tým pomôžu:

  • tešte sa viac z malých úspechov a tieto úspechy si denne zapisujte,
  • každý deň začnite s úsmevom a v priebehu dňa hľadajte príležitosti na jeho obnovu,
  • prestaňte sa neustále sťažovať, používajte pozitívne slová a frázy a eliminujte hnev vo svojom živote,
  • každý deň buďte vďačný za to, že tu môžete byť a za všetky pekné veci, ktoré môžete prežívať,
  • odmeňte sa a motivujte sa,
  • prevezmite zodpovednosť za vaše emócie a nepotláčajte ich,
  • pokúste sa uzatvoriť vašu negatívnu minulosť, žite prítomnosťou a myslite na lepšie zajtrajšky

Neriešte svoje nedostatky, radšej sa zamerajte na svoj rast

Podľa hypnoterapeuta Martina Lajpríka by sme sa mali v živote skôr zamerať na veci, ktoré nám idú a na svoj rast. Nemali by sme sa zbytočne trápiť a kritizovať za veci, ktoré nám nejdú. Vo svojom videu tiež hovorí o tom, prečo nie je vždy dobrý nápad zmeniť svoje nedostatky.

Túto teóriu sa nám snaží vysvetliť pomocou sklenených guličiek v jeho ruke. Tieto guličky predstavujú vaše problémy, neopodstatnený strach, úzkosti alebo vaše nedostatky. Tie problémy/nedostatky sú stále tam, narážajú do vás, chcete s tým niečo urobiť. Veľa ľudí sa snaží na týchto nedostatkoch pracovať, eliminovať ich.

Lajprík hovorí o tom, že čím viac sa snažíte tieto nedostatky eliminovať, tým viac sa na ne zameriavate a nedokážete ich pustiť z hlavy. Problém vidí v tom, že celý život postavíte na tom, že chcete zdokonaľovavť nejakú oblasť, ktorá je vašim nedostatkom. V tomto procese začnete ignorovať všetko to pekné a pozitívne, čo je vo vašom okolí. Začnete ignorovať svoje prednosti a pozitívne stránky. 

Hypnoterapeut Lajprík hovorí o tom, že sa na tieto nedostatky nepozerá ako na niečo, čo treba eliminovať. Pozerá sa na to ako na niečo, čo sme dostali do vienka“ (kombinácia genetiky a prostredia kde sme vyrastali) a je to pre nás normálne. Namiesto toho, aby sme sa snažili tieto nedostatky odstrániť, mali by sme ich prerásť. Aby sme zväčšili to naše ja a to, kým sme. Čím viac budeme pracovať na tom, kto sme (na svojej osobnosti), tým sa budú zdať tieto nedostatky menšie. 

Záver

Žijeme v dobe, kedy je kritika na každom rohu. Ak vás nekritizuje vaša rodina, tak vás kritizujú vo vašej práci, alebo vás neustále kritizuje váš partner. Ak máte vo vašom okolí príliš veľa neopodstatnenej kritiky, práve VY by ste mali byť ten, kto sa bude najviac milovať a odmeňovať. Príliš často a nezdravo sa zameriavate na veci, ktoré vám nejdú, ako na veci, v ktorých ste skvelí. Pri tomto nekonečnom vylaďovaní nedostatkov sa môže veľmi rýchlo stať, že prestanete žiť a sústredite sa len na vaše problémy a negatíva. Kľúčom k zvládnutiu tejto situácie je začať žiť svoj život, a až potom riešiť problémy a nedostatky, ktoré vás trápia. V tomto procese môžno zistíte, že tie veci, kvôli ktorým ste sa šikanovali a trápili, už dávno nie sú vašimi problémami a nedostatkami. Predsa len, sami so sebou prežijete celý život. Nie je preto lepšie prežiť ho s niekým, kto vás vie oceniť a pochváliť, ako s niekým, kto vás neustále kritizuje? Myslite na to. 

Newsletter

Chceš vedieť o našich novinkách? Prihlás sa na odber a my ti ich všetky pošleme priamo do mailu

Podpor nás zdieľaním

Páči sa ti článok? Zdieľaj ho s kamošmi na sociálnych sieťach

Páčil sa ti článok? Aj tieto by ťa mohli zaujať.

Fóbia z krásnych žien

Čo cíti muž, keď zazrie krásnu ženu? Zvýši sa mu tlak? Začne sa potiť? A čo takto malý panický záchvat k tomu? Áno, naozaj sa

Zobraziť viac

Prečo spíme?

Spánok je jednou zo základných životných potrieb každého človeka. V dnešnej dobe je však časté, že je táto potreba utláčaná do úzadia bez uvedomia si

Zobraziť viac