Kolotoč prokrastinácie a ako z neho efektívne vystúpiť

Poznáte ten pocit? 

Máte v hlave veľa nápadov a cieľov, ktoré by ste v živote chceli zrealizovať a dosiahnuť. Deň čo deň nad nimi premýšľate a kladiete si otázku, na čo vlastne ešte čakáte? Kedy bude tá správna chvíľa? Po týchto otázkach sa vám začnú vynárať všetky vaše pre a proti. Takzvané výhovorky“, prečo s touto premenou nemôžete začať tu a teraz. Prečo musíte počkať na lepšiu príležitosť, vhodnejšie podmienky, viac osudových znamení… Nastupuje niekoľko PREČO, váš deň sa opäť končí a vy ste zostali presne tam, kde ste boli ráno. Vitajte v kolotoči prokrastinácie!

Čo je vlastne prokrastinácia?

Prokrastinácia pochádza z latinského pro crastinus, v preklade na zajtrajšok. Podľa definície ide o chorobné odkladanie dôležitých úloh na neskôr (na zajtra). V prokrastinácii ide o psychickú úroveň, zatiaľ čo lenivosť označuje skôr fyzickú záležitosť. Dôsledkom tohto odkladania sú stres, pocit viny a vlastnej neschopnosti, čo vedie k ďalšej prokrastinácii. Prokrastinátor môže mať dojem, že najlepšie výkony podáva len pod tlakom a preto odkladá dôležité úlohy na poslednú chvíľu.

Prokrastinácia nie je problém, je to riešenie. Takže neodkladaj prokrastináciu na neskôr, začni hneď teraz.“ 
Ellen DeGeneres –

Prečo ľudia prokrastinujú?

Téme prokrastinácie sa vo svojom videu Prokrastinácia a životná efektivita venuje aj strategický konzultant a lektor David Kocna. Podľa Kocnu sú dôvody prokrastinácie u každého človeka rôzne. Niekto si myslí, že má nekonečne veľa času, iných nebaví to, čo robia. Niektorým ľuďom sa nechce podstúpiť zmenu, iní ešte v živote neprišli na to, čo naozaj chcú. Dôležité je však tieto dôvody identifikovať a pomenovať, a vďaka tomu im začať konečne čeliť.

Kocna tiež uvádza, že ľudia zvyknú v živote ísť proti svojim hodnotám kvôli svojim potrebám. To je tiež jeden z hlavných dôvodov, prečo ľudia prokrastinujú a nenávidia sa za to. 

Medzi týchto 6 potrieb, ktoré ovplyvňujú každého z nás a naše hodnoty patrí:

  • potreba istoty (ale aj neistoty, pretože ak máte veci príliš pod kontrolou, začnete sa nudiť),
  • potreba variability (človek potrebuje opozitá),
  • potreba pocitu byť milovaný (prepojenie s niekým, s niečím),
  • potreba významnosti (status, uznanie),
  • potreba osobného rastu (fyzický a psychický),
  • potreba urobiť nejakú užitočnú vec pre niekoho iného

Kocna hovorí o svojej vlastnej skúsenosti, ako si po rozchode nainštaloval sociálnu sieť Facebook, kde každé ráno strávil niekoľko hodín. Tohto zlozvyku sa nevedel vzdať až do momentu, kým si nezadefinoval to, ktorú zo 6-tich potrieb táto prokrastinačná činnosť pokrývala. Potreby sú nadradené snom, víziám a hodnotám.

Čo rozhoduje o tom, že pôjdete za svojim cieľom a pretrhnete niť prokrastinácie?

Podľa Kocnu rozhoduje o tom, či za svojimi snami pôjdete alebo nie, vdialenosť od cieľa a jeho samotná veľkosť. V týchto bodoch sú skryté emócie, ktoré človeka buď rozhýbu k samotnej akcii, alebo ho od nej odradia. Človek musí prísť do momentu, kedy si povie dosť a začne robiť veci inak. Preto potrebuje v tomto štádiu rozhodovania túto emocionálnu páku (silu zámeru a emócie).

Zmena nie je otázkou schopností, ale otázkou motivácie v čomkoľvek.“

Predstavte si situáciu, v ktorej by vám niekto povedal, že uniesol vašu milovanú osobu a od vás teraz požaduje do jednej hodiny 100-tisíc eur. V tomto prípade je vašou motiváciou záchrana života blízkej osoby, preto by ste pre získanie týchto peňazí urobili maximum. Ak by vám však niekto povedal, že by bol rád, ak by ste mu do hodiny doniesli 100-tisíc eur, určite by ste tak neurobili. 

Cesty a techniky skoncovania s prokrastináciou

Kľúčom k skončeniu prokrastinácie je uvedomenie si, čo v živote skutočne chcete.“

Podľa Kocnu vedú k ukončeniu prokrastinácie 3 cesty:

  • nájdenie lepšej stratégie ako určité veci urobiť,
  • prestať si v hlave opakovať, prečo určité veci nejde urobiť (výhovorky),
  • zmeniť svoj aktuálny stav (cesta ako zmeniť svoju aktuálnu náladu, je zmeniť svoju fyzickú aktivitu)

Aby však tieto cesty ukončenia prokrastinácie boli úspešné, je potrebné použiť správne techniky.

Medzi tieto techniky patrí:

  • pravidlo 5 sekúnd

Toto pravidlo je viazané na náš mozog, ktorý začne do niekoľkých sekúnd od prebudenia hľadať dôvody, prečo prokrastinovať. Dôležité je mozog predbehnúť, zautomatizovať k činnosti a nie k prokrastinácii.

Ak stojíte pred ťažkou úlohou, odpočítajte si od 5 do 1 a danú vec urobte. Toto pravidlo vzniklo na základe inšpirácie zo štartu vesmírnej rakety NASA, ktorá po odpočítaní odletu jednoducho vyštartuje.  Táto technika sa využíva aj pri ľuďoch so samovražednými sklonmi, ktorý sa snažia v týchto 5-tich sekundách preseknúť vzorec chovania, ktorý aktuálne majú. 

Prokrastinácia je ako gramofónová platňa. Má začiatok a koniec. Ak poškriabete začiatok (výhovorky), nikdy sa ku koncu nedostanete.“

  • trénovanie disciplíny

Lektor používa príklad skorého ranného vstávania. Ak sa chcete naučiť ráno skôr vstávať, musíte si večer predtým tento nový zvyk nacvičiť. Nastavte si niekoľko budíkov a pokúste sa vstať hneď ako zazvonia. Musíte svoj mozog zautomatizovať. 

Každá disciplina je ako sval. Nenarodíš sa s ním, musiš si ho vybudovať, natrénovať. Dôležité je dostať sa do fázy, kedy bude váš nový zvyk železný. Pevná vôľa a zvyk sa budujú novými návykmi, prekonávaním komfortnej zóny či rannými rituálmi.

  • technika 7 úrovní hĺbky

Aby ste sa dostali tam, kam chcete, musíte vedieť kam smerujete a prečo tam idete. Ako však zistiť skutočný dôvod, či je váš cieľ pre vás ten pravý a aké je vaše prečo?

7 úrovní hĺbky je technika, ktorá vám dokáže na tieto otázky odpovedať. Princípom tejto techniky je opýtať sa 7x sám seba, prečo chcete určitý cieľ dosiahnuť. Ak si zodpoviete 7x prečo chcete byť napríklad bohatý, zistíte, či je to naozaj ten cieľ, ktorý vychádza z vašej podstaty. Či je to naozaj to, po čom túžite. 

  • Eisenhowerova matica času

Eisenhowerova matica času je nástroj na rozhodovanie a stanovovanie priorít. Funguje na základe zaradenia a rozobratia dôležitosti a urgentnosti danej úlohy. Jej prínosom je zvýšenie pomeru dôležitých úloh, ktoré splníte na úkor tých, ktoré sú nedôležité. Rovnako pomáha pri hľadaní odpovedí na otázku:

Na čom mám (a nemám) pracovať, aby som zabezpečil a vytvoril maximálnu hodnotu v súlade so svojimi hodnotami?“

  • Paretovo pravidlo 80/20

Paretovo pravidlo, alebo tiež princíp 80/20, patrí medzi najjednoduchšie a zároveň najefektívnejšie nástroje, ako zvýšiť vlastnú produktivitu a naučiť sa správne rozhodovať. V tomto smere stačí pochopiť, že 80% dôsledkov vychádza len z 20% príčin a 80% času, ktorý vynakladáte, vytvára len 20% celkových výsledkov.

  • vision board a checklist

Ak nebudete mať plán, kam idete, začnete riešiť veci, ktorých sa bojíte. Buď skĺznete k prokrastinácii (k okamžitému uspokojeniu a potešeniu), alebo začnete riešiť problémy druhých ľudí, namiesto tých vašich. Dobrou pomôckou na uvedomenie si svojich cieľov je vytvorenie checklistov alebo vision boardov.

Ak si nenavrhnete svoj vlastný životný plán, je pravdepodobné, že sa dostanete do plánu niekoho iného. A hádajte, čo pre vás naplánoval? Nie veľa. 
– Jim Rohn – 

Výhody prokrastinácie

Aby prokrastinácia nebola len zatracovaná, má aj svoje výhody a to hlavne v kreatívnej oblasti. Aby ste však mohli prokrastináciu použiť účelovo, je potrebné si dopredu určiť ako dlho budete pred samotnou kreatívnou činnosťou prokrastinovať. 

Pekným príkladom výhody prokrastinácie je maliar Leonardo da Vinci a jeho obraz Mony Lisy. Maliar tento obraz maľoval 16 až 17 rokov, pretože toto obdobie vedome preprokrastinoval. V tomto období študoval optiku a učil sa maľovať uhol lomu svetla. Možno práve vďaka tejto technike a prokrastinácii je dnes obraz Mony Lisy jedným z najslávnejších obrazov sveta. 

Záver

S prokrastináciou sa stretol už nejeden z nás. Ide o kruh, ktorý je potrebné prelomiť a vymaniť sa z neho. Ako však na to? Na začiatok možno postačí, ak každý deň urobíte niečo pre svoj osobnostný rast (či už fyzický alebo psychický). Tiež pomôže, ak urobíte niečo pekné a prospešné pre niekoho iného. Dobrým nástrojom prelomenia tohto kruhu prokrastinácie je aj vzájomná kontrola, napríklad od partnera, s ktorým sa dohotnete na určitej veci, ktorú urobíte. Dôležité je, aby partner skontroloval, či ste danú vec aspoň raz urobili. Pretože každá cesta, nech je akokoľvek dlhá, začína prvým krokom. A prokrastinácia nie je výnimkou. 

Newsletter

Chceš vedieť o našich novinkách? Prihlás sa na odber a my ti ich všetky pošleme priamo do mailu

Podpor nás zdieľaním

Páči sa ti článok? Zdieľaj ho s kamošmi na sociálnych sieťach

Páčil sa ti článok? Aj tieto by ťa mohli zaujať.

Fóbia z krásnych žien

Čo cíti muž, keď zazrie krásnu ženu? Zvýši sa mu tlak? Začne sa potiť? A čo takto malý panický záchvat k tomu? Áno, naozaj sa

Zobraziť viac

Prečo spíme?

Spánok je jednou zo základných životných potrieb každého človeka. V dnešnej dobe je však časté, že je táto potreba utláčaná do úzadia bez uvedomia si

Zobraziť viac