Kyberšikana – fenomén dnešnej doby?

Žijeme v dobe internetu a sociálnych sietí, preto je na 99% isté, že každý z nás to niekedy urobil. Videli ste na internete príspevok s ktorým ste nesúhlasili a napísali ste pod neho svoj objektívny názor“. Tento objektívny názor“ však mohol majiteľa príspevku uraziť, v horšom prípade u neho spustiť nebezpečné psychické problémy. Reč je o novodobej forme šikanovania – kyberšikane.

Za starých čias sa ľudia šikanovali výhradne z očí do očí, či už cez školské prestávky, alebo vonku na ihrisku medzi rovesníkmi. Dnešná doba posunula šikanu na úplne iný level, a to do virtuálneho sveta, ktorý vám zaručí maximálnu anonymitu. Práve táto anonymita a absencia reálneho kontaktu za vymysleným nickom dodáva šikanátorovi pocit neobmedzenej moci.

Čo je kyberšikana?

Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR je kyberšikana definovaná ako: 

Šikanovanie, ktoré zahŕňa využitie informácií a komunikačných technológií na podporu zámerného, opakovaného, nepriateľského správania jednotlivcom alebo skupinou, ktoré ma za cieľ ublížiť iným.“

Čo dodáva kyberšikane túto neobmedzenú moc?

Za úspechom“ kyberšikany stoja jej 3 hlavné tromfy, vďaka ktorým sa jej v dnešnej dobe nič nevyrovná a je možné sa s ňou stretnúť kdekoľvek na svete. Medzi tieto znaky patrí anonymita, nekonečné publikum a možnosť vždy a všade.

  • anonymita
Predstavuje najvýznamnejší znak kyberšiky, pretože v online svete je veľmi náročné s istotou určiť, kto sa skrýva na druhej strane obrazovky. Anonymita dáva človeku pocit moci, ochrany a presvedčenia, že nebude nikdy chytený a tak nemusí niesť následky svojho konania. V online svete sú vzťahy väčšinou neosobné, bez fyzického kontaktu face to face, a preto v nás takáto forma šikany nevyvoláva zlé svedomie. V očiach obete anonymita spôsobuje väčší strach a neistotu. Tak isto pocit, že neviete kto sa skrýva na druhej strane obrazovky a malé percento chytenia šikanátorov, bráni obetiam hovoriť o týchto problémoch
  • nekonečné publikum
Väčšinou to začína jedným kritickým komentárom, ku ktorému sa postupne pridajú ďalšie. Následne sa tieto komentáre či fotky a videá dostanú k veľkému množstvu prijímateľov, kde si ich môže pozrieť prakticky ktokoľvek, kto má prístup na internet. Takáto forma šikany má neobmedzený dosah, je ľahko šíriteľná a zostáva navždy zaznamenaná v online svete
  • vždy a všade
V dnešnej dobe, dokonca už od útleho detstva, vlastníme nejakú formu elektronického zariadenia s neustálym prístupom na internet. Možnosť kyberšikany je teda dostupná vždy a všade

Následky kyberšikany

Keďže v tomto smere ide vo väčšine prípadov o anonymnú šikanu, šikanátor si dôsledky svojich činov nemusí vždy uvedomovať. Veď kto by už len skončil na psychiatrii preto, že mu niekto hackol telefón a vyvesil jeho odvážne fotografie na internet? 

Pekným príkladom následkov kyberšikany je postava Casey z filmu Kyberšikana. Casey svojim nevhodným a kritickým komentárom na spev svojej spolužiačky Jennifer Lee spustila doslova lavínu nenávisti. Jej spolužiačka túto kritiku nezvládla a nakoniec spáchala samovraždu. Casey si až zásahom hackera, ktorý sa nabúral do jej počítača uvedomila, čo všetko sa skrývalo za týmto príbehom a že svojim komentárom spustila lavínu nezastaviteľných udalostí. 

Následky šikany bývajú veľmi individuálne. Má na ne vplyv veľkosť a rozsah kyberšikany, psychické zdravie obete ale aj sociálne prostredie v ktorom žije. V niektorých prípadoch zanechá kyberšikana na obetiach psychické následky ako depresiu alebo úzkosti, inokedy môže vyústiť až do samovraždy. 

Prevencia kyberšikany a ako sa pred ňou chrániť

Prvým a dôležitým krokom v boji proti kyberšikane je prevencia. Ďeťom by sa malo už od malička vštepovať, že kritika a nenávistné komentáre v online svete dokážu druhému človeku naozaj ublížiť. Ďalším krokom v boji proti kyberšikane by malo byť vyhľadanie pomoci. Či už pôjde o rodiča, učiteľa alebo iného dospelého, je dôležité, aby sa šikanovaní nebáli o tomto probléme hovoriť.

Ako šikanovaniu predchádzať?

V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že na druhej strane obrazovky je takisto živý človek s emóciami. To znamená, že mu vaše správanie na sociálnych sieťach dokáže naozaj ublížiť. Vždy, keď budete chcieť niekomu zanechať pod príspevkom, fotkou či videom nenávistný komentár predstavte si, že by ste mu túto kritiku mali povedať z očí do očí. Rovnako je potrebné si uvedomiť, že nikto iný, iba obeť pozná svoj skutočný príbeh.

TIP: Dôležité je byť ostražitý s kým si na internete píšete, komu svoje odvážne fotografie posielate a aký obsah fotografií si do svojho mobilu ukladáte. Dnešná doba praje hackerom, pre ktorých nie je vôbec náročné nabúrať sa do vášho telefónu či počítača.

Známe tváre a kyberšikana

Kyberšikana neobchádza ani známe tváre. Najlepším príkladom je svet influencerov a blogerov. Tí idú, pri tvorbe svojho obsahu, každý deň  s kožou na trh a nevyhnú sa neprimeranej kritike, nenávistným komentárom či šikane. 

Známa slovenská rapperka Aless Capparelli bola tiež obeťou kyberšikany a nebojí sa o tom hovoriť. Stala sa tvárou projektu Narodený pre výhru, ktorý bojuje proti kyberšikane a svoju skúsenosť hodnotí takto: 

Nikdy som nepatrila medzi najkrajšie dievčatá, bola som skôr opakom. Nazývali ma lesbičkou, kedže som odmietala chodiť párty, či nemala záujem baliť chlapcov. Prvýkrát som sa zaľúbila. Cítila som v chlapcovi oporu. Niekoľko konverzácií medzi nami sa cez internet dostalo k jeho spolužiakom a moja túžba mať podporu sa stala zo dňa na deň mojou nočnou morou. Posmeškov, urážania či ponižovania bol plný internet. Pri návšteve školy som začala odpadávať, mávať triašku pripomínajúcu epileptický záchvat či tlaky na srdci podobné infarktu. Správy ako prečo žiješ, umri, nemáš tu čo robiť, ma dostali do nemocnice. Po takmer troch mesiacoch na lôžku, vyšetreniach plných trápenia a nevedomosti mi výsledky ukázali, že mojim problémom je šikanovanie.“

Záver

Internet a sociálne siete priniesli so sebou nie len pokrok, ale aj novodobú formu šikanovania – kyberšikanu. Svoje základy má postavené na anonymite, nekonečnom publiku a možnosti šikanovať vždy a všade. Z tohto dôvodu je dôležité byť vždy obozretný, neposielať svoj súkromný obsah cez internet a vždy si dobre rozmyslieť, aký komentár zanecháte. Na koniec je potrebné položiť si otázku,: „Čo mi dáva právo niekoho kritizovať?“ 

Newsletter

Chceš vedieť o našich novinkách? Prihlás sa na odber a my ti ich všetky pošleme priamo do mailu

Podpor nás zdieľaním

Páči sa ti článok? Zdieľaj ho s kamošmi na sociálnych sieťach

Páčil sa ti článok? Aj tieto by ťa mohli zaujať.

Fóbia z krásnych žien

Čo cíti muž, keď zazrie krásnu ženu? Zvýši sa mu tlak? Začne sa potiť? A čo takto malý panický záchvat k tomu? Áno, naozaj sa

Zobraziť viac

Prečo spíme?

Spánok je jednou zo základných životných potrieb každého človeka. V dnešnej dobe je však časté, že je táto potreba utláčaná do úzadia bez uvedomia si

Zobraziť viac