Muži verzus ženy – kto zarába viac?

Aj vám sa občas zdá, milé ženy, že za tú istú prácu dostávate zaplatené menej ako muži? Človek by povedal, že v 21. storočí a vo vyspelých krajinách budú ženy na tom platovo rovnako ako muži. Je tomu však naozaj tak?

Podľa každoročnej štatistiky portálu platy.sk muži v roku 2020 zarábali v priemere o 25% viac ako ženy. Konkrétne ženský priemerný plat bol 1 231  a mužský 1 633 . Z tejto štatistiky teda vyplýva, že muži v roku 2020 v priemere zarobili naozaj viac ako ženy. 

Čo je však tým hlavným dôvodom, prečo muži v priemere stále zarábajú viac? Ide o všetky pozície, alebo len o niektoré konkrétne? Sú mužské pracovné pozície lepšie ohodnotené ako tie ženské?

Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Prečo ženy zarábajú menej ako muži?

Hoci žijeme v modernej dobe a Slovensko patrí medzi rozvinuté krajiny, stále sa nájdu rozdiely medzi mužmi a ženami. V tomto prípade ide o rozdiely vo výškach platov jednotlivých pohlaví.

Aby sme však nerobili a  neprehliadali rozdiely medzi mužmi a ženami, poďme si zadefinovať, prečo takéto rozdiely v spoločnosti máme. A nejde o žiadnu miernú diskrimináciu či feministické názory. Dôležité je si na začiatok uvedomiť rozdiel v pojmoch ako platová diskriminácia a platová nerovnosť. 

Platová diskriminácia predstavuje rozdielne platy na rovnakej pracovnej pozícií, s rovnakou kvalifikáciou a s rovnakými pracovnými podmienkami.

Naopak na platovú nerovnosť majú zasa vplyv:

  • individuálne rozhodnutia
  • kultúrne a spoločenské nastavenie
  • rodové stereotypy
  • legislatíva v oblasti rodiny
  • kultúrne a spoločenské nastavenie

Rovnako na vplyv výšky mesačnej odmeny majú aj jednotlivé pracovné odvetvia. To znamená, že ženy vo väčšine prípadov pracujú práve v odvetviach, v ktorých sa platy pohybujú na nižšej úrovni. Ide napríklad o školstvo, sociálnu oblasť, administratívu či personalistiku. Naopak kroky mužov poväčšine smerujú do oblasti, kde sa dajú zarobiť naozaj veľké peniaze. Ide o oblasť ako stavebníctvo, doprava a informačné technológie. Práve tieto rozdielne pracovné odvetvia tvoria až 30% z celkového platového rozdielu medzi mužmi a ženami. 

Takisto, aj keď si to možno nechceme priznať, nás ako ženy ovplyvňuje v rámci práce aj materská či rodičovská dovolenka a následná rola matky. Takáto kariérna prestávka ovplyvní naše pôsobenie na trhu. A toto pôsobenie sa po 3 rokoch strávených mimo práce veľmi ťažko doháňa. Rovnako ak sa už aj matka vráti do práce, hľadá si takú pracovnú pozíciu, aby bola svojmu dieťaťu k dispozícii a mohla sa mu po škôlke venovať. Tým pádom, žena uprednostňuje časovú flexibilitu na úkor platového ohodnotenia. 

V ktorých pracovných odvetviach na Slovensku sú tieto rozdiely najmenšie?

Podľa štatistiky portálu platy.sk bol za rok 2020 rozdiel v platovom ohodnotení mužov a žien vo výške 25%. To znamená, že stále ostávajú pozície, kde dominujú muži a ich vyššie platy. Začínajú sa však objavovať pozície, na ktorých začínajú o kúsok dominovať ženy, alebo sú platy mužov a žien na rovnakej úrovni.

V roku 2020 ženy zarábali viac ako muži v pracovných oblastiach ako:

  • priemyselná výroba
  • vodné hospodárstvo
  • dodávka tepla

Minimálne platové rozdiely medzi pohlaviami boli aj v oblasti reklamy, umení, lesníctve a veterinárstve.

Ako zlepšiť svoju pozíciu na trhu práce ako žena a dostávať lepšie zaplatené?

Hoci štát má aj zákonne ošetrené právo na rovnaké odmeňovanie mužov a žien, ženy by sa nemali úplne na tento fakt spoliehať. Vždy je lepšie na seba zapracovať a spoliehať sa v prvom rade sám na seba. Ako však dosiahnuť, aby ste ako ženy zarábali viac, alebo aspoň na rovnakej úrovni ako muži?

Vzdelanie

Hoci v dnešnej dobe už aj človek bez vysokoškolského alebo stredoškolského vzdelania dokáže zarobiť viac ako študovaný človek, vždy ešte záleží na pracovnej pozícií a jednotlivých pracovných odvetviach. Napríklad informačné technológie patria medzi kategórie, v ktorých sa zarába veľmi dobre. Na prácu informatika potrebujete buď vzdelanie, alebo môžete byť samouk, no musíte byť šikovný a mať dostatočnú prax. Tak či tak sa vzdelaniu nevyhnete. 

Ženy si často vyberajú štúdium na školách, kde dominujú nízko zárobkové odvetvia a profesie. Preto už pri výbere školy je vhodné zamyslieť sa, či predsa len nedáte ako žena šancu napríklad IT odboru alebo doprave, aby ste po škole zarobili viac ako napríklad učiteľka na základnej škole. 

Muži na materskej dovolenke

Byť na materskej dovolenke už nie je len výsadou žien. Na Slovensku tento trend ešte nie je tak ďaleko ako v iných krajinách. To však neznamená, že túto možnosť nemôžete zvážiť. Ak ste žena a máte v rodine lepšie platenú pracovnú pozíciu ako váš muž, nebojte sa nechať svojho manžela na materskej dovolenke. A vy sa tým pádom budete môcť ďalej kariérne rozvíjať a neskôr si môžete role na materskej dovolenke vymeniť. 

Flexibilný pracovný čas

Dnešnej dobe začína vládnuť home office či remote work. To znamená, že aj keď máte dieťa, nemusíte dochádzať každý deň do zamestnania, ale pracovnú agendu vybavíte z pohodlia domova alebo z akéhokoľvek miesta na svete s prístupom na internet. Rovnako už aj dnes existujú zamestnávatelia, ktorí svojim zamestnancom zriadili priamo na pracovisku jasle, škôlku alebo detský kútik.

Viac odvahy a guráže

Muži to proste vedia. Vedia vyjednávať. Ak sa na pohovore na rovnakú pracovnú pozíciu stretne muž a žena s rovnakými skúsenosťami, ženy si zvyknú menej veriť a pýtať si menší plat. Muži naopak viac veria svojim schopnostiam a skúsenostiam a neboja si vypýtať viac. Takisto majú v sebe prirodzenejšie vyjednávacie schopnosti, ktorú sú dnešným predpokladom na kariérny postup.

To znamená, že nám ženám neostáva nič iné, len sa týmto vyjednávacím schopnostiam naučiť a začať si viac veriť.

Vzájomná podpora

Ženy by sa mali navzájom podporovať. Či už ide o vzhľad, pracovné príležitosti alebo osobnú podporu. Ženy sú na jednej lodi, a preto by mali držať spolu a nebojovať proti sebe. A to takisto platí aj v pracovných odvetviach. Ženy by si mali ísť navzájom príkladom, že aj oni môžu zastávať významné pracovné pozície a mali by si vzájomne pomáhať a podporovať sa. 

Aký je záver?

Hoci asi vždy budú na svete rozdiely medzi mužmi a ženami, v pracovnej oblasti sa začína blýskať na lepšie časy. Dnes už existujú pozície, kde žena zarobí viac, alebo aspoň rovnako ako muž. Hoci aj štát už sám začína pracovať na tejto problematike, aj samotné ženy by si mali pri výbere povolania túto situáciu uvedomovať. Už pri výbere vysokej školy by sme mali pouvažovať nad tým, či nám na výške platu naozaj záleží. A ak áno, mali by sme vyberať z oblastí, kde sa nám neskôr naše vzdelanie na tomto plate aj odrazí. Rovnako je dobré popracovať na vyjednávacích schopnostiach, odvahe vypýtať si viac, prenechať časť ženskej role na mužov (materská dovolenka) a začať sa ako ženy viac vzájomne podporovať.

Newsletter

Chceš vedieť o našich novinkách? Prihlás sa na odber a my ti ich všetky pošleme priamo do mailu

Podpor nás zdieľaním

Páči sa ti článok? Zdieľaj ho s kamošmi na sociálnych sieťach

Páčil sa ti článok? Aj tieto by ťa mohli zaujať.

Fóbia z krásnych žien

Čo cíti muž, keď zazrie krásnu ženu? Zvýši sa mu tlak? Začne sa potiť? A čo takto malý panický záchvat k tomu? Áno, naozaj sa

Zobraziť viac

Prečo spíme?

Spánok je jednou zo základných životných potrieb každého človeka. V dnešnej dobe je však časté, že je táto potreba utláčaná do úzadia bez uvedomia si

Zobraziť viac