Návšteva psychológa – trend dnešnej doby, alebo potreba o ktorej sa ešte stále nehovorí?

Pri téme psychológ mi ako prvé napadne scénka zo seriálu Sex v meste. Carrie v nej rozhorčene rozpráva o svojom rozchode s pánom Božským, na čo jej kamarátky poradia návštevu psychológa. Carrie sa ale ohradí, že ona predsa psychológa nepotrebuje, pretože má svoje kamarátky. Terapia ľudí rozmaznáva. Skôr než sa nazdáte, budete vety začínať frázou: Môj psychológ hovorí…“poznamená Carrie. Naši predkovia podľa nej terapiu nepotrebovali a žili šťastne. Načo však Miranda trefne dodá: Ale naši predkovia sa dožívali len 30-tky.“

Má Miranda pravdu? Je to tým, že naši predkovia sa dožívali sotva 30-tich rokov a riešili úplne iné veci ako riešime dnes my?

Prečo je návšteva psychológa aj v dnešnej modernej spoločnosti stále tabu?

Prečo sa bojíme navštevy u psychológa?

Denne chodíme k rôznym odborníkom – zubár, praktický lekár, gynekológ… Prečo nám však robí problém navštíviť psychológa? Cítime hanbu za to, že nezvládame riešiť svoje problémy sami? Alebo sa mylne domnievame, že problémy so psychikou nie sú reálne problémy, na rozdiel od bolesti zubov či hlavy?

Človeka tvorí ako fyzické telo, tak aj psychika. Jedno bez druhého nemôže existovať. A keď sa náhodou jedna časť systému“ pokazí, nikdy ako celok nebudeme môcť správne fungovať.“

Pekným príkladom je rozhovor o návšteve psychológa medzi Stanfordom a Carrie z vyššie spomínaného seriálu. Stanford sa udivene pýta Carrie: Ty nemáš cvokára“? Veď na Manhattane má aj cvokár“ svojho cvokára“.

Bráni vám v návšteve psychológa nedostatok informácií? Neviete si predstaviť ako také sedenie u psychológa vlastne prebieha a práve preto návštevu odkladáte? 

Psychológ vs. psychiater

Niektorí ľudia nevedia, aký je rozdiel medzi psychológom a psychiatrom. A možno práve preto jeho návštevu odkladajú. Boja sa, že psychológ im hneď predpíše lieky a jeho návštevu budú mať zapísanú v zdravotnej karte.

Aký je teda rozdiel medzi psychológom a psychiatrom?

  • Psychológ
Hlavnou náplňou psychológa je pomôcť vám vyriešiť vaše problémy pomocou terapie a rozhovoru. Psychológ vás sprevádza vašim problémom, chodíte k nemu na sedenia, vedie vás terapiou. Nie každý psychológ je však doktorom medicíny, a tým pádom vám veľké množstvo z nich nesmie predpisovať žiadne lieky!
  • Psychiater
Je doktorom medicíny, a teda je to v prvom rade lekár. Zaoberá sa psychickými poruchami, a to predovšetkým z biologického hľadiska – je odborníkom na ľudský mozog a na biochemické procesy, ktoré v ňom prebiehajú. Na základe odbornej analýzy predpisuje lieky, ktoré dokážu minimalizovať alebo úplne zamedziť väčšine symptómov základných duševných porúch.

V niektorých prípadoch môže psychiater súčasne odporučiť pacientovi psychoterapiu u psychológa.

Desatoro duševného zdravia

Moderné fitness centrá sú preplnené namotivovanými ľuďmi, ktorí chcú pomôcť svojmu telu po fyzickej stránke. Ale čo tá psychická stránka?

Práve z toho dôvodu vznikla organizácia s názvom Liga za duševné zdravie, ktorá zaisťuje, aby sa kvalitná starostlivosť o našu psychiku stala na Slovensku štandardom. Prečítajte si jej odporúčania spísané v krátkych, 12 krokoch:

Desatoro duševného zdravia v 12 krokoch podľa Ligy za duševné zdravie:

1. Prijímaj sám seba

Spoznávaj seba, svoje dary, svoje prednosti i slabosti. Vybuduj si k sebe úctu, ale neber sa veľmi vážne

2. Hovor o tom!

Hovor o tom, čo ťa trápi, čoho sa bojíš, čo si vyčítaš, o svojich smútkoch, ale i radostiach a úspechoch. Zdieľaná starosť je polovičná, zdieľaná radosť dvojnásobná!

3. Buď aktívny!

Život je rieka, raz plávame s prúdom, raz proti nemu. Vždy je za čím ísť a pred čím utekať. Kým sa hýbeme, žijeme a naopak. Stanovuj si nové ciele (hoci aj malé) a choď za nimi

4. Uč sa nové veci!

Stále je čo spoznávať a učiť sa. Skúsenosť je neprenosná. A aj keď sa ti niečo nepodarí, vždy si môžeš povedať: aspoň som to skúsil“

5. Stretávaj sa s priateľmi

Príbuzných si nevyberáme, ale priateľov áno. Sympatia, náklonnosť, kamarátstvo, priateľstvo, láska sú zdrojom opory a radosti života

6. Rob niečo tvorivé!

Géniov je málo, ale tvorcom je každý z nás. Tvoriť môžeme v ateliéri i záhrade, v divadle i dielni. Proces je dôležitejší ako výsledok. Výtvor možno skritizovať, ale to, čo pri tvorbe zažijeme, nám nikto nezoberie

7. Zapoj sa a pomáhaj

Pohyb krídiel motýľa v jednom kúte sveta môže spôsobiť búrku na opačnom konci. Zaujímaj sa o to, čo sa deje vo svete a okolo teba. Politika, ekológia, charita, pomoc tým, ktorí to potrebujú, dávajú zmysel nášmu vlastnému životu. Snaž sa pomáhať tam, kde je to potrebné a kde sa to dá

8. Neváhaj požiadať o pomoc

Ak cítiš, že tvoje bremeno je priťažké, požiadaj o pomoc

9. Oddychuj a uvoľni sa

Uč sa oddychovať a hľadaj veci a činnosti, ktoré ti prinášajú radosť a relax

10. Zdolávaj prekážky!

Každá životná prekážka je novou príležitosťou na rast a zmenu

11. Neboj sa snívať!

Vytváraj si sny, pomôžu ti definovať to, k čomu sa chceš priblížiť

12. Ži tu a teraz!

Minulosť je mŕtva a budúcnosť ešte len vytváraš. Jediná realita je práve teraz

Ako prebiehala moja návšteva u psychológa?

Aj ja som len človek, ktorý sa dlho odhodlával navštíviť psychológa. Sama seba som sa pýtala: Čo na to povie moja rodina, kamaráti, blízky, spoločnosť?“ Nevedela som si predstaviť rozprávať o svojich osobných problémoch niekomu cudziemu.

Prvá návšteva bola nesmelá. So psychológom sme sa navzájom oťukávali. Pred príchodom na sedenie som si sľúbila, že nebudem hovoriť všetky svoje problémy hneď na prvom sedení a určite nebudem plakať. Čo sa však nestalo? Hneď na prvom sedení sa uvoľnili všetky moje emócie sprevádzané slzami. Bolo to oslobodzujúce. Hlavne z toho dôvodu, že som konečne mohla povedať všetky svoje problémy a úskalia niekomu nezaujatému, kto mi povie svoj objektívny názor na vec. A to som v tej chvíli naozaj veľmi potrebovala. 

A čo si z toho odnášam ja?

Vzťah so psychológom si musíte vybudovať.  Je v poriadku, ak mu na prvom sedení nepoviete všetko. Spoznávajte sa. Ak vám psychológ nebude vyhovovať, kľudne ho vymeňte za iného. Ide predsa o to, aby ste sa na terapii/sedení cítili príjemne a otvorene.

Človek si niekedy nevie pomôcť sám. Potrebuje počuť nezaujatý, objektívny názor odborníka, ktorý má na danú vec nový pohľad. A možno práve v tej chvíli aj sami nájdete odpovede a riešenia na problémy, ktoré sa vám dovtedy zdali nevyriešiteľné. Predstavte si, aký by bol svet krásny, ak by každý z nás aspoň raz v živote navštívil psychológa!

Newsletter

Chceš vedieť o našich novinkách? Prihlás sa na odber a my ti ich všetky pošleme priamo do mailu

Podpor nás zdieľaním

Páči sa ti článok? Zdieľaj ho s kamošmi na sociálnych sieťach

Páčil sa ti článok? Aj tieto by ťa mohli zaujať.

Fóbia z krásnych žien

Čo cíti muž, keď zazrie krásnu ženu? Zvýši sa mu tlak? Začne sa potiť? A čo takto malý panický záchvat k tomu? Áno, naozaj sa

Zobraziť viac

Prečo spíme?

Spánok je jednou zo základných životných potrieb každého človeka. V dnešnej dobe je však časté, že je táto potreba utláčaná do úzadia bez uvedomia si

Zobraziť viac