Prečo sa bojíme vymedziť si hranice a povedať NIE?

Stalo sa vám už niekedy, že ste v určitej situácii nevedeli povedať nie a ak ste to aj nakoniec urobili, mali ste z toho zlý pocit? Ak ste na túto otázku odpovedali áno, nebojte sa, nie ste v tom sami. Povedať nie a vymedziť si hranice môže byť niekedy dosť zložitá a ťažká vec, hlavne ak ide o blízku osobu na ktorej vám naozaj záleží. V spoločnosti je zaužívaný fenomén, že ak nevyhoviem požiadavkám rodičov, kamarátov, kolegov alebo partnera a poviem rázne nie, automaticky kazím vzťah s dotyčnou osobou a stávam sa zlým a nevďačným človekom. Opak je však pravdou. 

Pokiaľ človek prelezie svoje vlastné hranice a nenaučí sa hovoriť nie, toto správanie zaručene povedie ku vzťahovej katastrofe. Vymedziť si hranice znamená zachrániť vzťah do budúcna.“

Na trhu existuje niekoľko kurzov, motivačných knižiek a lektorov, ktorí vám radi poradia s prekonaním tejto problematiky. Medzi jednu zo známych lektoriek, ktorá sa už skoro 15 rokov venuje témam komunikácie patrí lektorka Hana Ondrušková. V rámci komunikácie sa snaží ľuďom pomôcť v rôznych smeroch – ako sa vedieť dohovoriť doma aj v práci, ako si navzájom neliezť na nervy, ako riešiť nepríjemné situácie, ako prekonať vlastnú trému a pochopiť, čo sa deje v ostatných ľuďoch. 

Vymedzenie hraníc podľa Hany Ondruškovej

Podľa lektorky komunikácie Hany Ondruškovej patrí vymedzenie hraníc, komunikácia a schopnosť hovoriť nie k najdôležitejším princípom udržateľnosti vzťahov. Naopak, neschopnosť vymedziť si hranice a podliezanie vlastných hraníc vedie k strate samého seba a odsudzuje tak vzťah s kýmkoľvek ku vzťahovej katastrofe. Väčšina ľudí sa bojí toho, že ak povie niekomu nie alebo si vymedzí hranice, daný vzťah týmto gestom zničí. Avšak práve tým, že obetuje seba a nedokáže si vymedziť hranice, smeruje budovaný vzťah do záhuby, pretože tento stav sebaobetovania nie je dlhodobo udržateľný. To, že máte niekoho radi ešte neznamená, že musíte preňho urobiť všetko. V prvom rade musíte udržať koncept seba samého, aby ste dokázali konkrétny vzťah budovať a udržať ho do budúcna. 

„ Sebaobetovanie sa je extrémne dočasnou záležitosťou.“

Lektorka komunikácie Hana Ondrušková rozdelila tento model vymedzenia hraníc a schopnosti hovoriť nie do 3 bodov:

  • bludný kruh zdvorilosti
  • udržateľnosť
  • salámová metóda

Bludný kruh zdvorilosti

Pekným príkladom bludného kruhu zdvorilosti je príbeh Táni, ktorá nastúpila ako absolventka do nového zamestnania. Rodičia ju odmalička učili,  aby sa správala slušne a nerobila problémy hneď na začiatku. Podľa rodičov by sa Táňa mala ukázať v novej práci v čo najlepšom svetle, dokázať, že na to má. Až po tomto všetkom si môže dovoliť klásť podmienky a určovať si hranice. 

Nový šéf Táni pridelí množstvo práce a dostane agendu aj po staršej kolegyni.  Táňa to zatiaľ zvláda, no začína sa meniť. Prestáva sa usmievať, na všetko začína nadávať a začína si mrmlať popod nos. Sem-tam utrúsi nejakú tú poznámku, že jej pokojne môžu naložiť aj oveľa viac. Táňa ma zato, že týmto postojom dáva rázne najavo, že má práce n ad hlavu a že si začína určovať svoje hranice. Našli ste sa v tomto príbehu aj vy? 

V tomto prípade ide o nastavenie štandardu, ktorý Táňa nebude môcť udržať do budúcna. To, že si vie človek určiť svoje hranice hneď na začiatku neznamená, že vytvára konflikt. Znamená to, že sa vie ozvať a presadiť si svoj postoj k danej situácii. V tomto príbehu Táňa prestala komunikovať, čo je jedným z hlavných problémov vytýčenia si hraníc. Ľudia žijú v zlej domnienke, že nevraživou mimikou a uštipačnými poznámkami dostatočne komunikujú a dávajú jasne najavo, čo je ich problémom. Každý človek rieši prioritne svoj život a prežíva svoje problémy. Z toho dôvodu je potrebné dať jasne slovne najavo, čo sa vám nepáči a čo by ste chceli zmeniť. Nejasné signály a domnienky nestačia. 

Dôležité je nastaviť si hranice hneď na začiatku, keď s vami ešte nehádžu emócie a viete problém pomenovať milo a s úsmevom. V hneve človek väčšinou povie veci, ktoré tak nemyslel a ktoré zbytočne stupňujú danú situáciu a konflikt. 

Udržateľnosť

Ďalším bodom, ako si nastaviť hranice a presadiť si ich, je udržateľnosť. V tomto prípade je človek najväčším nepriateľom sám sebe. Veľmi veľa ľudí ponúka niečo, čo naozaj ani nechcú dať. Motivuje ich k tomu predstava, že ak ponúknu dotyčnému človeku všetko, on s pokorou a slušným vychovaním túto ponuku odmietne. Ale čo ak nie?

Doba sa mení, preto nečakajte, že na druhej strane dohody bude stáť človek, ktorý premýšľa rovnako, ako vy. Z toho vyplýva, že hlavným problémom udržateľnosti je to, že v skutočnosti chceme opačnej strane ponúknuť možnosti A, B a C, ale z princípu a spoločenského inštinktu slušnosti sme nútení ponúknuť aj možnosti D, E, F a G. To, že ponúkame niečo, o čom sme presvedčení, že v skutočnosti dať nechceme, v nás vytvára neopodstatnené negatívne emócie voči druhej osobe. 

Dôležité je naučiť sa ako s ľuďmi hovoriť o tom, že sme ochotní im ponúknuť len možnosti od A po C. Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, všetci sme  v podstate veľmi citlivé malé klbká nervov“. V tomto bode je dôležité sa uistiť, že druhá strana chápe váš postoj a to, že im dokážete povedať nie ešte neznamená, že ich nemáte radi. Základom je podať veci opatrne. Pritvrdiť sa dá aj neskôr. V tomto prípade človek zistí, či je osoba ktorej potrebujete vytýčiť hranice zrelou či nezrelou osobnosťou. 

Salámová metóda

Tento bod určite pozná každý z vás. Podali ste niekomu prst a on vám zobral celú ruku. Na tomto bode je nebezpečné to, že človek si väčšinou ani nevšimne, že dotyčnej osobe svojvoľne ponúka aj možnosti D až G. Táto fáza vytýčenia si hraníc môže vytvárať dojem, že ľudia sú poväčšine zlí a zákerní. Pravdou však je, že drvivá väčšina týchto ľudí nie sú zákerné osoby, len si veľa vecí neuvedomujú. Na vine je aj v tomto prípade zlyhanie komunikácie. 

Ako však von z toho, keď vám už druhá strana zobrala celú ruku a vy si to začínate uvedomovať?

  • zastavte beh diania a pripomeňte si, čo chcete a čo nie

V tomto bode si potrebujete znova uvedomiť, čo chcete a čo nechcete. Potrebujete si pripomenúť vaše hranice. Veľa prípadov určovania si hraníc stroskotá na tom, že človek nepozná svoj model vyjednávania.“

Model vyjednávania spočíva v tom, že si potrebujete jasne určiť (ešte pred vytýčením si hraníc a vyjednávaním  o nových napr. pracovných podmienkach) nasledujúce fakty:

  • aké sú podmienky, čo od danej situácie chcem a čo nie – či očakávam menej pracovných povinností, či by som chcel dva dni v týždni homeoffice a podobne
  • ujasniť si, kde je „moje dno.“ Čo ak sa vyjednávanie s nadriadeným nepodarí? Čo som ochotný stratiť a čo naopak urobiť v tomto prípade navyše? Ľudia, ktorí nepoznajú svoje dno môžu veľakrát, kvôli svojej urážlivosti, odmietnuť výhodnú ponuku. Môže to byť ponuka, ktorú od vyjednávania vôbec neočakávali
  • pripraviť si dopredu alternatívu niečo za niečo. Ak vám druhá strana ponúka niečo, čo by vám vedelo uľahčiť situáciu, je úplne v poriadku danú vec prijať. V tomto prípade nejde o pocit zlyhania. Ide o techniku niečo za niečo

Každý bod vyjednávania je dôležité poznať aj zo strany,  s ktorou sa chystáte vyjednávať. Ak budete poznať ich podmienky, čo chcú a nechcú, aké je ich dno, budete mať predstavu o tom, kam až môžete zájsť.  Najlepším spôsobom, ako zistiť čo druhá strana chce, je klásť správne otázky a dôkladne  načúvať. To je tajomstvom správnej komunikácie. 

  • ukážte jasnú STOPKU

Ak ste si už ujasnili, čo chcete a nechcete a kde je vaše pomyselné dno, je čas ukázať jasnú stopku. Aby však ukázanie tejto stopky malo požadovaný efekt, je potrebné dať tomu dostatočnú vážnosť a drámu. 

Ak nedokážete veci hovoriť s istotou a dostatočnou drámou, druhá strana vás nikdy nebude brať vážne a bude naďalej skúšať vaše hranice. Preto je dôležité si istotu trénovať. Či už verbálne alebo technikami mimiky a gestikulácie. Každá z týchto vecí je pri argumentovaní vidieť a nesie v sebe jasný odkaz. 

Skvelým tipom, ako dodať svojej stopke“ dostatočnú vážnosť a podať ju v tom správnom svetle, je dohodnúť si s druhou osobou schôdzku“. Takáto schôdzka“ vzbudzuje v druhom človeku tajomnosť a chuť situáciu riešiť. Výhodou je, že vy budete mať čas vychladnúť, spísať si očakávania na papier a ujasniť si vaše hranice.


Jasnú stopku je dôležité ukázať včas. Neznamená to však hneď teraz. Veci je potrebné riešiť s chladnou hlavou a dostatočným odstupom.“
  • neobviňujte

Veľakrát je veľmi náročné neobviňovať druhú stranu z prešľapov a udalostí, ktoré sa už dávno stali. Ak začnete moralizovať a druhého človeka obviňovať z toho, čo mohol urobiť inak, začne budovať svoju obhajobu a automaticky začne strácať záujem a chuť  vzniknutú situáciu riešiť.

  • popíšte stav veci

Ak chcete vzniknutý problém alebo situáciu riešiť, je dôležité popísať stav veci prevedením na nové zadanie. Nepoukazujte na to, že predchádzajúce zadanie bolo urobené zle. Druhej strane pripravte nové zadanie.  Tento bod vytýčenia si hraníc je aj o skúške vašej zrelosti. Ak dokážete situáciu ustáť a nenecháte sa strhnúť emóciami a situáciou, máte predpoklady k leadershipu

  • otočte situáciu do budúcnosti

Ak už vyjednávate s druhou stranou o nastavení si vašich hraníc a riešení aktuálnej situácie, vždy smerujte konverzáciu do budúcnosti. Zamerajte sa na to, čo vám nové zmeny môžu priniesť. Zdôraznite, že v prvom rade ide o spoločný cieľ a to napríklad o úspešné dokončenie spoločného projektu.


Všetko, čo sa otáča do minulosti, je iba znakom kritiky a obviňovania.“
  • nájdite riešenie

Či už bude riešenie situácie z vašej iniciatívy alebo z iniciatívy protistrany, je dôležité ujasniť si, čo bude najlepšie pre aktuálnu situáciu a riešenie vzniknutého problému. 

Zhrnutie na záver

Vytýčenie si hraníc je dôležité urobiť hneď na začiatku. Vtedy ste ešte schopní urobiť to milo a s úsmevom. Určiť si svoje hranice neznamená, že vytvárate konflikt a stupňujete napätú situáciu. Znamená to vytvoriť si udržateľný a zdravý vzťah do budúcnosti, pretože obetovanie sa je iba dočasnou záležitosťou a ničením vzájomných fungujúcich vzťahov.

Newsletter

Chceš vedieť o našich novinkách? Prihlás sa na odber a my ti ich všetky pošleme priamo do mailu

Podpor nás zdieľaním

Páči sa ti článok? Zdieľaj ho s kamošmi na sociálnych sieťach

Páčil sa ti článok? Aj tieto by ťa mohli zaujať.

Fóbia z krásnych žien

Čo cíti muž, keď zazrie krásnu ženu? Zvýši sa mu tlak? Začne sa potiť? A čo takto malý panický záchvat k tomu? Áno, naozaj sa

Zobraziť viac

Prečo spíme?

Spánok je jednou zo základných životných potrieb každého človeka. V dnešnej dobe je však časté, že je táto potreba utláčaná do úzadia bez uvedomia si

Zobraziť viac